Korkmuş ebeveynler, popüler sosyal medya uygulamasının çocuklar için ölümcül olabilen içerikler ve meydan okumalar gösterdiğini söylüyor.

TikTok, uygulamanın diğer içerik üreticilerinin videolarını gösterdikten sonra çocuklarının “Blackout Challenge(Bayılma meydan okuması) sırasında boğularak öldüğünü söyleyen ebeveynler nedeniyle çok sayıda davayla karşı karşıya kaldı. Haziran ayında şirket aleyhine açılan toplu bir davada, geçen yıl en az yedi çocuğun, "kullanıcılar bayılana kadar kendilerini kemerler, çanta ipleri veya benzeri herhangi bir şeyle boğmaya teşvik ettiği" iddia edilen meydan okuma girişiminde bulunurken öldüğü iddia edildi. Ayrıca meydan okuma sırasında öldüğü belirtilen tüm çocukların 15 yaşının altında olduğu söylendi.

20477597

Blackout Challenge 7 çocuğun canına mâl oldu

TikTok'un bu meydan okumasına karşı açılan son dava, sekiz yaşındaki Lalani Walton ve dokuz yaşındaki Arriani Arroyo'nun ebeveynleri tarafından geldi. Bununla birlikte, TikTok'un sorunun farkında olduğunun kanıtı olarak, meydan okumaya giriştikten sonra ölen diğer birkaç çocuğu da gözler önüne serdi. Walton ve Arroyo'ya ek olarak, davacılar tarafından bildirilen TikTok meydan okuma kaza vakaları şu şekilde:

  • İtalya'da Ocak 2021'de öldüğü bildirilen 10 yaşındaki bir çocuk
  • Mart 2021'de öldüğü bildirilen Colorado'da 12 yaşında bir çocuk
  • Avustralya'da Haziran 2021'de öldüğü bildirilen 14 yaşındaki bir çocuk
  • Oklahoma'da Temmuz 2021'de öldüğü bildirilen 12 yaşındaki bir çocuk
  • Aralık 2021'de öldüğü bildirilen Pennsylvania'da 10 yaşında bir çocuk

tiktokk

Videolar TikTok'un arama motorlarından kaldırıldı

Pennsylvania'daki 10 yaşındaki çocuğun annesi Nylah Anderson, uygulamanın "aşırı ve kabul edilemez derecede tehlikeli zorluklara yol açtığını" iddia ederek şirkete dava açtı. Bu davaya yanıt olarak TikTok, Washington Post'a, kullanıcıların 'Bayılma meydan okuması'nı platformun arama motorlarından engellediğini söyledi. 

IMG_5003

Bunun yanı sıra davada Smith ve Arroyo, çocuklarının bu ölümcül videoları herhangi bir arama yapmadan TikTok algoritması sayesinde gördüklerini iddia etti. Ayrıca davacı ebeveynler, TikTok'un bu tür ölümcül videoları 'Sizin İçin' sayfasında öne çıkardığını söyledi. Dava, şirketi, bilinçli olarak kendilerini kaybedene kadar kendilerini boğan kullanıcıların yer aldığı videoları küçük çocuklar için uygun olduğuna karar vermekle suçluyor.

Bayılma meydan okumaları TikTok platformundan önce de vardı

Olay üzerine TikTok'un sözcüsü Mahsau Cullinane'nın açıklamaları ise şu şekilde oldu:

İnsanların TikTok dışındaki kaynaklardan öğrendiği anlaşılan bu rahatsız edici bayılma meydan okuması, platformumuzdan çok daha eskidir ve hiçbir zaman bir TikTok trendi olmamıştır. Kullanıcı güvenliği konusundaki taahhüdümüzde ihtiyatlı olmaya devam ediyoruz ve ilgili içeriği bulunursa derhal kaldırırız. En derin taziyelerimizi, trajik kayıpları için aileye iletiyoruz.

1044008644_0_90_3323_1959_1920x0_80_0_0_8733f794469623282e80c1e61fcf824c

Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik! Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik!

Şirket, daha önce çocukların platformuna erişimleri nedeniyle davalar ve para cezaları ile karşı karşıya kalmıştı. Federal Ticaret Komisyonu 2019'da, 13 yaşın altındaki kullanıcıların bir ebeveyn izni olmadan kaydolmasına izin verdiğini belirterek TikTok'a 5,7 milyon dolar ceza kesti. Yaklaşık bir yıl sonra TikTok, ebeveynlerin hesaplarını çocuklarının profillerine bağlamasını ve gördükleri içerik miktarını ve uygulamada ne kadar zaman geçirebileceklerini kontrol etmelerine olanak tanıyan Aile Eşleştirme özelliğini tanıttı.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz