Karbonifer döneminde yaşamış olan bu sürüngen, yeni bir varanopid eupelycosaur cinsi ve türü olduğu belirtildi. Bunun yanı sıra Eoscansor kobrensis olarak adlandırılan sürüngen, yaklaşık 305 milyon yıl önce, şuanda New Mexico olarak bilinen yerde yaşamını sürdürdü.

Son araştırmalar sonucunda antik sürüngenin 24,5 cm (9,6 inç) ölçülerinde ve 58,3 g ağırlığında olduğu keşfedildi.

Araştırmalar sonucunda sürüngenin arboreal olduğu keşfedildi

Araştırmada incelenen anotomi yapısına göre, Eoscansor cobrensis'in bir tırmanıcı olduğu ve muhtemelen arboreal yani ağaçlarda yaşayan bi sürüngen olduğunu belirtildi.

New Mexico Doğa Tarihi ve Bilim Müzesi'nde paleontoloji küratörü olan Spencer Lucas, "Bir kez daha New Mexico'dan bir fosil keşfi paleontoloji ders kitaplarını yeniden şekillendirdi" dedi

Bu olayda, Pensilvanya dünyasının daha önce beklenmedik bir sakini olan bu sürüngenin çevik bir tırmanıcı olduğu ortaya çıktı

ağaca tırmanan en eski sürüngen (1)

305 milyon yaşındaki sürüngen kanyondan çıkarıldı

Eoscansor cobrensis'in tam olarak tamamlanmamış iskeleti, New Mexico, Rio Arriba County'deki Cañon del Cobre'deki kanyondan gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalarda bulundu.

Eko hava temizleme aleti! İçinde gerçek yosun var... Eko hava temizleme aleti! İçinde gerçek yosun var...

Fosilin A blok ve B blok olarak adlandırılan iki kaya bloğu üzerinde parça ve muadili olarak korunduğu belirtiliyor.

ağaca tırmanan en eski sürüngen (3)

Lucas ve meslektaşları, "Eoscansor cobrensis'in keşfi, New Mexico'nun fosil kayıtlarına önemli bir katkı sağladı" dedi.

Keşif, sürüngenlerin tırmanmaya ne zaman başladıkları konusundaki anlayışımızı en az 15 milyon yıl geriye itti, çünkü daha önce bilinen en eski tırmanan sürüngen Almanya'daki yaklaşık 290 milyon yıllık fosil kaya örneklerinden geliyordu. Ayrıca gerçekleştirilen bu keşif, Pensilvanya alt döneminde sürüngenlerin anatomi ve davranış bakımından daha önce dönemlerdeki bilinen varsayımlardan çok daha çeşitli olduğunu gösteriyor. Fosil iskeletindeki birçok anatomik özellik, özellikle uzuvlar, eller ve ayaklarının yapısı neredeyse kesin olarak ağaçlara tırmandığını gösteriyor. Dişleri, muhtemelen böcekleri yiyen bir avcı olduğunu gösteriyor. Bu bulgulara göre, Eoscansor cobrensis'in küçük, oldukça çevik bir tırmanıcı olduğu ve daha birçok tırmanan sürüngeninin keşfedilmeyi beklediği anlamına geliyor."

Bunun yanı sıra ekibin paylaştığı bu keşif makalesi, 'Annals of the Carnegie Museum' dergisinde yayınlandı.

Bahsi geçen makaleye buradan göz atabilirsiniz.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz