TikTok'un önemli özelliklerinden biri de canlı yayınlar ve bu canlı yayınlarda çocukları olumsuz olarak etkileyebilecek görüntüler ortaya çıkabiliyor. TikTok, canlı yayınların 18+ olarak kısıtlanmasını sağlayacak bir özellik test etmeye başladı. 

Platform üzerinde, 18 yaş ve daha küçük kullanıcıların belirli canlı yayınları izlemesini engelleyecek bu sistem, sınırlı sayıda içerik üreticisi tarafından test edilmeye başlandı. Cinsel ve şiddet içerikli görüntüler bu canlı yayınlarda da kısıtlı kalmaya devam ederken, içerik üreticisi ekstra olarak canlı yayınına 18+ yaş kısıtlaması getirebilecek.

_114638575_tiktok

Instagram, özgün içeriklerin önünü açmak için 'ödül ve ceza' sistemine başvurdu! Instagram, özgün içeriklerin önünü açmak için 'ödül ve ceza' sistemine başvurdu!

Yeni özellik uygulamanın ayarlar bölümünde "Yetişkink Konular" isimli kısımda gözükecek. Bu özelliği aktif hale getiren içerik üreticileri, canlı yayınlarında 18 yaş altındaki kullanıcıların yayına erişimini engelleyebilecek. 

18 yaş sınırı sanki canlı yayınlarda cinsellik ya da daha farklı içerikler olacak gibi düşünülse de, TikTok, canlı yayınların topluluk kurallarına uymaması durumunda, yani çıplaklık, cinsel faaliyet ve şiddet içermesi halinde platformdan kaldırılacağını ifade ediyor.

Bununla birlikte küçük yaştaki kullanıcılara uygun olmayan yetişkin içeriklerine de (yetişkinlere uygun komedi şovları vb.) bu sayede erişim engeli uygulanabilecek. 

Editör: Burak Karahan