Microsoft, konuşma engelli bireylerin dili olacak! Microsoft, konuşma engelli bireylerin dili olacak!

QuickVid ismiyle karşımıza çıkan bu yeni yapay zeka, çeşitli sistemleri birleştirerek, metinden video oluşturabiliyor. Bu yapay zeka sayesinde YouTube, Instagram, TikTok ve diğer plattformlar için kısa videolar oluşturabilmek mümkün.

Google ve Meta'nın yazıları videoya dönüştüren yapay zeka uygulamaları mevcut. Fakat bunların çok kompleks olduğu ve halka açık olmadığını biliyoruz. Bu kompleks yapay zekaların aksine  QuickVid, heniz birden fazla sabit difüzyon fotoğrafı oluşturup bunları bir klibe dönüştürmek üzere düzenleme yapma veya en yeni yapay zeka sistemlerine erişim sağlayarak gerçek bir video oluşturma yeteneğine sahip değil. Yazıdan kısa videolar oluşturabilen basit bir uygulama.

Yapay zekanın talimatlarınızı kullanarak bir senaryo oluşturmasını sağlıyorsunuz. Bunu yapmak için tek bir kelime bile yetiyor. Yapay zeka, hiçbir karakteri atlamayacak şekilde bir anlatım oluşturuyor ve ardından erkek ya da kadın sesi arasından seçim yapmanızı istiyor.

Oluşturulan video, seçtiğiniz konuya ilişkin birçok klibi içeren bir kitaplıktan alınıyor. Daha sonra yapay zeka Dall-E API tarafından oluşturulan küçük görseller ekliyor. Aşağıda 'Cats' (Kediler) komutu kullanılarak yapay zekanın oluşturduğu videoyu görebilirsiniz:

Editör: Burak Karahan