Obez kişilerde kilo vermeye yardımcı olduğu belirtilen bir kilo verme ilacı, 12 yaş ve altındaki çocuklar için mevcut. Son olarak  ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA),  Wegovy ilacını 12 yaş ve üstü ergenlerde kullanılmak üzere de onayladı.

Vücut kitle indeksi kendi yaş gruplarına göre ilk %5'te olan ergenler, kalori alımlarını azaltma ve fiziksel aktivite düzeylerini artırma planıyla birlikte haftada bir kez ilacı kullanabilecek. Wegovy (namı diğer semaglutide), bağırsakta üretilen ve gıdaya tepki olarak salınan bir hormon olan glukagon benzeri peptit-1 (GLP-1) adlı bir hormonu taklit ederek çalışır. Vücuda iştahınızın tatmin edildiğini etkili bir şekilde söyler ve açlığınızı bastırır. 

İlaç, Haziran 2021'de yetişkinlerde kullanılmak üzere FDA tarafından onaylandı , ancak bu son onay, doktorların 18 yaşın altındaki bazı obezite hastalarına ilacı reçete etmesini mümkün kılacak. 

obezite (2)-1

Minnesota Üniversitesi Pediatrik Obezite Tıbbı Merkezi Eş Direktörü PhD Aaron S Kelly yaptığı açıklamada, " ABD'de genç obezitesinin yaygınlığı, gençleri ve ailelerini etkileyerek artmaya devam ediyor. Şimdi, gençleri desteklemek için her zamankinden daha fazla yeni seçeneklere ihtiyacımız var. Bu FDA onayı, bu ciddi, kronik, ilerleyici hastalığı ele almak için ek bir araç sunuyor" dedi.

Binlerce insanın cilt kanserini tespit edebilecek akıllı telefon kamera teknolojisi! Binlerce insanın cilt kanserini tespit edebilecek akıllı telefon kamera teknolojisi!

Obezite hastalarının kilo vermesine yardımcı olmak için yararlı bir araç olabileceğini gösteren iyi bir araştırma var , ancak bazı uzmanlar daha önce hiçbir kilo verme ilacının "sihirli değnek" olarak değerlendirilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Araştırmacılar, ilacın kullanımıyla ilgili hala bazı çekinceler olduğunu da kaydetti.

King's College London'dan Emekli Beslenme ve Diyetetik Profesörü Tom Sanders, ""Bu tür ilaçlar kısa vadede şiddetli obezitede hızlı kilo kaybı elde etmek için faydalı olsa da, daha az şiddetli obeziteyi önlemek veya tedavi etmek ve düzenli fiziksel aktivite gibi davranış değişikliklerini teşvik eden halk sağlığı önlemleri için sihirli bir değnek değildir. Düzenli diyet ve enerji harcamak her şeyden daha önemlidir. Aşı konusunda içinde bulunduğumuz duruma benziyor, yine de halk sağlığı önlemlerine bağlı kalmamız ve ilaçlara aşırı bağımlı hale gelmememiz gerekiyor" dedi.