Suudi bir kadın olan Salma al-Shehab, Twitter hesabı üzernden aktivistleri retweetlerdiği ve kadınlara araba kullanımı hakkını sabunan paylaşımlar yaptığı için 34 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Salma al-Shehab, İngiltere'deki Leeds Üniversitesi'nde doktora öğrencisiydi ve tatil için ülkesi Suudi Arabistan'a döndükten sonra Ocak 2021'de göz altına alınmıştı.

Shehab, krallıktaki siyasi mahkumların serbest bırakılması çağrısında bulunan ve sürgünde yaşayan Suudi aktivistlerin tweetlerini yeniden paylaşmasına dayanarak, sosyal medyayı “kamu düzenini bozmak ve devletin güvenlik ve istikrarını istikrarsızlaştırmak” için kullanmaktan altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Instagram, özgün içeriklerin önünü açmak için 'ödül ve ceza' sistemine başvurdu! Instagram, özgün içeriklerin önünü açmak için 'ödül ve ceza' sistemine başvurdu!

Shehab

Washington Post'ta da kendisine yer bulan bu olay, dünya basınında "acımasız" olarak nitelendirildi.

Post , Shehab'ın davasına yapılan temyiz başvurusunda bulunan savcıların, Suudi siber suç ve terörle mücadele yasaları kapsamında daha ağır bir ceza verilmesini savunduklarını ve bunun da 8 Ağustos'ta verilen 34 yıllık cezayı önemli ölçüde artırmasına yol açtığını bildirdi. Ortadoğu'da tutuklu mahkumların haklarını savunan kar amacı gütmeyen Özgürlük Girişimi, bunun Suudi Arabistan'da bir kadın hakları aktivisti için şimdiye kadar verilen en uzun ceza olduğunu belirtiyor.

Editör: Burak Karahan