Nourah bint Saeed al-Qahtani, Suudi Arabistan İhtisas Ceza Mahkemesi tarafından "internet kullanarak sosyal dokuyu yırtmak" ve "sosyal medyayı kullanarak kamu düzenini bozmak" suçlamalarından suçlu bulundu.

Paris, 'kaldırım mafyası' e-scooter şirketlerin savaş açtı! Paris, 'kaldırım mafyası' e-scooter şirketlerin savaş açtı!

ABD merkezli DAWN bu ceza kararını araştırmaya başladı

Qahtani'nin bu kadar uzun bir cezaya çarptırılması için sosyal medyada ne paylaştığı hakkında çok az şey biliniyor ve sonuç olarak Washington merkezli DAWN kuruluşu Suudi kadının davasını detaylıca araştırmaya başladı.

Ayrıca bu mahkumiyet, sadece birkaç hafta önce, iki çocuk annesi ve Leeds Üniversitesi'nde doktora adayı olan Salma al-Shehab'ın, muhalifleri ve aktivistleri Twitter'da takip edip retweetlediği için 35 yıl hapis cezasına çarptırıldığı benzer bir davayı da takip ediyor.

sosyal medya ceza  (2)

Bunun yanı sıra Shehab'ın cezası, bazı Batılı ülkelerin endişelerini dile getirdiği için uygulanan 34 yıllık seyahat yasağını da içeriyordu.

Her iki kadının da cezalandırılması, Başkan Biden'ın insan hakları endişelerinin Washington ile geleneksel müttefiki Riyad arasındaki kırılgan bir ilişkide büyük bir faktör olduğunu söylemesinden kısa bir süre sonra geldi.

Biden, sosyal medya paylaşım cezasını gündeme getirdi

ABD başkanı, Temmuz ayında Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ile yaptığı görüşmede konuyu gündeme getirdi. Ayrıca Beyaz Saray, geçen hafta Suudi Arabistan ile Shehab'ın cezasına ilişkin 'önemli endişelerin' tartışıldığını söylemişti.

sosyal medya ceza  (1)-1

Prens Muhammed, Suudi Arabistan'da kadınların araba kullanmasına izin vermek ve istihdam yaratmak için projeleri zorlamak da dahil olmak üzere insan haklarının özelliklerini iyileştirdiğini belirtti.

Joe Biden'ın geçen ayki ziyareti, Suudi mahkumların akrabalarının, şüpheli baskının bir parçası olarak sevdiklerinin serbest bırakılacağına dair bazı umutları gündeme getirdi.

DAWN Körfez Bölgesi Araştırma Direktörü Abdullah al-Aoudh, Suudi Arabistan'ın hükümeti sosyal medyada eleştirdikleri için Qahtani ve Shehab'ı hapse atmak için 'aşağılayıcı' yasalar kullandığını söyledi.

Editör: Enes Sapmaz