Paleontologlar, 100 milyon yıldan fazla bir süre önce Erken Kretase döneminde Avustralya topraklarında yaşayan otçul bir hipsilophodont dinozor kemiklerini yeniden yapılandırmak için bir mikro-CT tarayıcı ve 3D baskı kullandılar.

Dinozor kemiklerini içeren opaller Avusturalya'da bulundu

Hypsilophodont dinozorunun opalize kalıntıları 2019 yılında Avustralya, Yeni Güney Galler'deki benzersiz ve tarihi bir opal maden kasabası olan Lightning Ridge'de keşfedildi. Lighting Ridge'deki fosillerden oluşan katmanlar, Griman Creek Formasyonu adı verilen geniş bir jeolojik birime ait olduğu belirtiliyor. Bu kaya dizilerinin yaşları 96 ila 110 milyon yıl arasında değişiklik göstermektedir ve Kretase dönemine denk gelmektedir.

opalize fosil (1)

Milyonlarca yıl önce Avustralya kıtası hala Antarktika'ya bağlıydı ve modern Antarktika Çemberi'nden çok daha güneyde yer alıyordu. Flinders Üniversitesi'nden paleontolog Doktor Paul Willis, “Lightning Ridge'den gelen fosiller genellikle renksiz ve değersiz opaller olarak korunur” dedi.

"Bazen değerli siyah opal de dahil olmak üzere değerli opalden oluşabilirler ve değerleri çok yüksek olabilir."

"Fakat tüm fosil örnekleri paleontologlar için paha biçilemezdir ve en son teknolojiyi kullanmak, antik hayvanların hikayesini anlamak için varsayımların çoğunu karşılayacaktır."

Opal ve taş buluntularını derinlemesine incelediler

Willis ve meslektaşları, Tonsley'deki Flinders CT Tarama Tesisini kullanarak dinozor kalıntılarını içeren kaya yığınlarının içini incelediler.

Doktor Willis, "Lightning Ridge'de opal madencileri tarafından bulunan bazı parçaların son taramaları, içerideki kemiğin mükemmel ayrıntılarla korunduğunu ve en ilginç örneklerin 3D basılması sürecinin şimdiden başladığını gösteriyor" dedi.

"Taramalar sadece bir dinozor iskeletini iyi anlamamıza izin vermekle kalmayacak, aynı zamanda çevreleyen kayayı kaldırarak bu örneği incelemenin bir sonraki aşamasında paha biçilmez bir yardımcı olacaklar."

Bitkileri talan eden böceklere yeni çözüm Bitkileri talan eden böceklere yeni çözüm

"Bunun gibi örnekler üzerinde taramaları kullanmadan önce, çevredeki kayaların çıkarılması, kemikleri ortaya çıkarmak zorluk yaratıyordu"

"Artık bunu daha güvenle yapabiliriz çünkü kayanın nerede durduğunu ve kemiğin nerede başladığını biliyoruz."

Haberimize konu olan bu araştırma sonuçlarına ve taramalarına buradan göz atabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz