7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor! 7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor!

Son 300 yılın en büyüğü

Lucapa Diamond Company Limited, Angola'daki Lulo alüvyon madeninden 170 karat boyutunda pembe tip IIa elması buldu. Ayrıca şirket, bulduğu bu dev elmasa 'Lulo Rose' adının verildiğini belirten bir açıklama yaptı.

Pembe elmaslara çok nadir rastlanılıyor

Şirket tarafından yapılan açıklamada, "Bu tarihi pembe elmas, en büyük 5. ve Lulo madeninde bugüne kadar elde edilen 27. +100 karat elmas" dedi. Sydney Morning Herald'a göre kabaca her 10.000 elmastan biri pembe oluyor, bu yüzden bu oldukça nadir rastlanan bir keşif. Angola hükümeti, madencilik operasyonuna dahil oldukları için keşiften heyecan duyduklarını belirtti.pembe elmas (1)

Ülkenin Maden Kaynakları Bakanı Diamantino Azevedo, "Lulo'dan çıkarılan bu rekor ve muhteşem pembe elmas, Angola'yı dünya sahnesinde önemli bir oyuncu olarak sergilemeye devam ediyor." dedi.

Lucapa Diamond Company Limited Genel Müdürü Stephen Wetherall şunları ekledi: “Lulo olağanüstü bir alüvyon kaynağı ve gerçekten bizlere sunulan bir hediye. Tarihi bir toparlanmayla bir kez daha gurur duyduk.

"Biz de, bu istisnai ve yüksek değerli elmasların birincil kimberlit kaynaklarını aramak için öncelikli kimberlitleri toplu olarak örneklediğimiz keşif çabalarını ilerleten ortaklığımızı dört gözle bekliyoruz."

Eğer kesilirse ağırlığının %50'sini kaybedebilir

pembe elmas (2)

Pahalı elmas yakında Angola Eyaleti 'Elmas Pazarlama Şirketi Sodiam E.P' tarafından yönetilecek bir müzayedede satışa çıkarılacak. Lulo Rose 170 karat olmasına rağmen, elmaslar kesildiğinde genellikle ağırlıklarının yüzde 50'sini kaybedebilirler.

Editör: Enes Sapmaz