"Düşler", Snapchat'in imzalı artırılmış gerçeklik (AR) efektlerine benzeyen bir özellik olarak tanımlanabilir. Ancak, AR efektlerinin aksine, bu özellik gerçek zamanlı efektler yerine, kullanıcıların selfielerini üretken yapay zeka ile dönüştürmelerini sağlıyor.

Kullanıcılar, "Düşler" özelliğine "Anılar" bölümünde erişebilirler. Burada, farklı açılardan selfielerini çekmeleri istenir. Uygulama daha sonra, "zaman yolculuğu" veya "alternatif evrenler" gibi farklı temalara dayalı sekiz görselden oluşan bir dizi oluşturur. Kullanıcılar, bu temalar arasından seçim yaparak selfielerini fantastik ve eğlenceli görüntülere dönüştürebilirler. Ayrıca, kullanıcıların arkadaşlarının benzerlerini içeren "Rüyalar" oluşturma imkanı da bulunuyor.

Snapchat'in bu yeni özelliği, teknolojiyi hem yaratıcılığı artırmak hem de gelir elde etmek için nasıl kullandığının bir örneği olarak öne çıkıyor. Snapchat, daha önce "MyAI" adlı sohbet robotunu tanıtarak OpenAI modellerini kullanmıştı. "Düşler", Snapchat'in üretken yapay zeka deneyimlerine devam ettiği ve kullanıcıların ilgisini çekmeyi amaçlayan bir adım olarak görülebilir.

snap

TikTok, avatar yapay zekasını tanıttı! Hem ürkütücü, hem kafa karıştırıcı TikTok, avatar yapay zekasını tanıttı! Hem ürkütücü, hem kafa karıştırıcı

Bu özellik, hem ücretsiz hem de ücretli bileşenlere sahiptir. Snapchat+ üyeliği olmayan kullanıcılar, sınırlı bir "paket"e erişebilirken, aboneler ayda bir kez bu pakete erişme hakkına sahiptir. Dreams özelliği, düzenli olarak yeni temalar ve stillerle güncellenecek ve kullanıcılar ek paketler satın alarak deneyimlerini kişiselleştirebilecekler.

Görüntülerin üretken yapay zeka ile oluşturulmasının diğer yapay zeka tabanlı araçlar gibi bazı sınırlamaları olduğu gözlemlenmiştir. Ancak Snapchat, kullanıcıların yaratıcı potansiyelini ortaya çıkararak ve eğlenceli deneyimler sunarak bu özellikle kullanıcıları tekrar uygulamaya çekmeyi hedefliyor.

Editör: Enes Sapmaz