Araştırmanın öncül ismi Peter Fretwell, deniz buzunun azalması nedeniyle yaklaşık 7.000 kadar imparator penguen yavrusunun hayatını kaybetmiş olabileceğini ifade etti. Genç imparator penguenler, henüz yetişkinler gibi suda rahatça hareket edemedikleri için deniz buzunun erimesi onlar için hayati bir tehlike oluşturuyor.

2021 yılında, Aralık ayının başında Antarktika Denizi'nin buz kapsamı, tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı. Bu düşük buz seviyeleri, özellikle Antarktika Yarımadası'nın batısında bulunan orta ve doğu Bellingshausen Denizi bölgesinde yoğunlaştı. Kasım ayında, bazı bölgelerde deniz buzu konsantrasyonunda %100'lük bir kayıp yaşandığı belirlendi.

İmparator penguen kolonileri, dışkılarının etkisi nedeniyle uydu görüntülerinden tespit edilebiliyor. Araştırmacılar, penguen yavrusu kaybını değerlendirmek için uydu verilerini kullanarak çalışmalarını yürüttüler.

penguen (1)

Google'dan metan kirliliğine yapay zeka çözümü! Google'dan metan kirliliğine yapay zeka çözümü!

Araştırmacılar, Sentinel2 uydu görüntülerini kullanarak imparator penguen kolonilerinin deniz buzunun erimesi nedeniyle üreme başarısızlıkları yaşadığını ortaya koydu. Bölgedeki beş üreme alanının dördü, deniz buzu kaybının ardından üreme başarısızlığı yaşarken, bu durumun 2022 üreme sezonunun başlangıcında gerçekleştiği belirtildi.

Rapora göre, imparator penguenler üreme alanlarını genellikle katı buz üzerine kuruyorlar. Çiftleşmeleri Mart ile Nisan ayları arasında gerçekleşiyor ve yumurtalarını genellikle Mayıs ile Haziran arasında bırakıyorlar. Yavruların yumurtadan çıkması yaklaşık 2 ay sürüyor.

Araştırmacılar, mevcut iklim değişikliği eğilimlerinin sürmesi durumunda, imparator penguen kolonilerinin %90'dan fazlasının bu yüzyılın sonuna kadar neredeyse tamamen yok olabileceğini belirtti. Bu sonuçlar, iklim değişikliğinin ekosistemler ve türler üzerindeki etkilerini anlamak adına önemli bir uyarı niteliği taşıyor.

Editör: Enes Sapmaz