Snapchat'in "My AI" adlı yapay zeka sohbet botu, ayda 3,99 dolar karşılığında Snapchat+ aboneleri için kullanılabilen deneysel bir özellik olacak. Ancak şirketin ilk belirttiğine göre yıl sonunda bu yeni özelliği tüm Snapchat kullanıcılarına genişletmek istediği bildiriliyor. My AI, Snapchat'teki sanal bir arkadaş olarak normal bir Snap kullanıcı profili olarak görünecek.

Snapchat CEO'su Evan Spiegel, "Her gün arkadaşlarımız ve ailemizle konuşmanın yanı sıra, her gün AI (yapay zeka) ile konuşacağız ve bu, bir mesajlaşma hizmeti olarak yapmak için iyi bir konumda olduğumuz bir şey." dedi. Yapay zeka sohbet botu, uygulamanın arkadaşlarla yapılan konuşmaların yukarısındaki sohbet bölümüne sabitlenecek.

snapchat (2)

Snap'in duyurusu, botun "OpenAI'nin yazarların Snapchat için özelleştirdiği GPT teknolojisinin en son sürümünü" çalıştırdığını söylüyor.

Snap'in sohbet botu, platformun güven ve güvenlik yönergeleri dahilinde kalmak için bazı ufak kısıtlamalar içerecek. My AI'ın küfür, şiddet, müstehcen içerik veya siyasi görüşlerden uzak duracağı bildiriliyor. Snapchat, modelin daha fazla kişi tarafından kullandıkça ve yanlış veya uygunsuz yanıtları bildirdikçe ayarlarının güncelleneceğini bildiriliyor.

Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız... Artık başka bir kullanıcının profil fotoğrafını ekran görüntüsünü alamayacaksınız...

Ancak tüm bu korumalara rağmen, Snap'in yapay zeka botu yine de yanlış bilgi ve rahatsız edici içerikten oluşan bazı cevaplar verebilir. Bu yaşanacak hatalara karşılık Snapchat, yaptığı duyuru yazısında şunları söyledi: "Yapay zeka destekli tüm sohbet robotlarında olduğu gibi, My AI halüsinasyonlara karşı eğilimlidir ve hemen hemen her şeyi söylemesi için kandırılabilir. Lütfen birçok eksikliğinin farkında olun ve şimdiden bu durumlar için özür dilerim!” 

Editör: Enes Sapmaz