Şöyle biraz geçmişe gidelim ve internetin henüz keşfedilmemiş bir yağmur ormanı olduğu günleri hatırlayalım. Çok eğlenceliydi değil mi? Her gün farklı ve yeni bir dünyaya açılan kapıydı. 

Geçmişe kıyasla internet artık çok 'resmi' ve sıkıcı -en azından bana göre- geliyor. 

Bugün seçtiğimiz internet siteleri, gezerken sizi 'eski internette' ve adeta yıllar önce internet kullanıyormuş gibi hissettirecek.

İşte Size yıllar öncesinde internet kullanıyormuş gibi hissettirecek 10 site:

1- Cameron’s World

2022-10-05 12_16_26-Window

90'ların internetinden kopmuş bir siteyle başlayalım. 90'ların internetinden kopmuş Cameron's World ya da Cameron'ın Dünyası,  GeoCities sitelerinden alınan metin ve resimlerden oluşan bir "web kolajı"dır. Yani kocaman bir nostalji görüntüler içeren bir film rulosu gibi düşünebilirsiniz.

 Farenizi bu resimlerden bazılarının üzerine getirdiğinizde, baştan sona gizlenmiş köprüler olduğunu göreceksiniz. Tıklarsanız, ilgili GeoCities arşivini açar ve  bir Netscape tarayıcı penceresi karşınıza çıkar.Hem Cameron's World'ü hem de bağlantılı siteleri keşfetmek için uzun zamana ihtiyacınız var gibi duruyor.

2- DriveMeInsane.com

drivemeinsane

DriveMeInsane.com, 1997'den beri yani 25 yıldır kesintisiz çalışıyor.  Fikir basit: Canlı bir web kamerası görüyorsunuz ve çerçevedeki çeşitli nesneleri kontrol edebilirsiniz. Şu anda buna beyaz bir lamba, dekor lambası, bronz lamba, kalp ışığı ve bir plazma top dahildir. Bu ışıkları açıp kapatabilirsiniz.

3- NationStates

nationstates

NationStates , stil açısından basit ancak karmaşık , metin tabanlı bir ülke simülatörüdür. Ülkenizi adlandırın, değerlerini seçin ve diğer oyuncuların görmesi için onu “dünyaya” koyun. Oynarken, çeşitli politik sorular ve sorunlarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu sorunları nasıl ele almayı seçtiğiniz, ulusunuzu tahmin edemeyeceğiniz şekillerde şekillendirir. Nüfusu değişecek, ekonomisi değişecek ve bir sonraki kararınızın işleri doğru yola koymasını ummanız gerekecek.

4- Exit Reviews

exitreviews

Bu günlerde incelemelere bakmadan bir şeyler satın almak zor. Ancak bu incelemelerin çoğu , ürünü yeni satın alan kişilerden. Bu satın alma işleminin ne kadar sürdüğünü veya o zamandaki deneyimin nasıl olduğunu nadiren duyuyoruz.

ExitReviews tam burada devreye giriyor. Sitenin misyonu, müşterilerin ürünlerle ilgili deneyimlerini bir kez bozulduklarında veya en azından uzun süre kullandıktan sonra paylaşmalarını sağlamak

5- MyTV!

mytv

MyTV! yani Benim Televizyonum! farklı dönemlerde TV izleme deneyimi yaratmayı sağlayan bir ineternet sitesi.  TV ile 60'lar, 70'ler, 80'ler, 90'lar ve 00'ler arasından seçim yapın.  Seçtiğiniz çağa bağlı olarak, tıpkı o günkü gibi TV ayarlarını da değiştirebilirsiniz. Genel olarak, eğlenceli bir deneyimve herkes için sağlıklı bir nostalji dozu sunmakta. 

6- JS Paint

paint

JS Paint, Windows 98'de kullandığımız MS Paint'in bir simülasyonu diyebiliriz. Geçmişe eğlenceli bir yolculuk ve ses efektlerine kadar her şeyi içeriyor.

7- Windows 93

windows93

Windows 93 diye bir şey aslıonda mevcut değil. . Windows 93, sürprizlerle dolu simüle edilmiş bir işletim sistemidir. Görülecek çok şey olduğu için hiçbirini anlatmak istemiyorum o yüzden gezintiye hazır olun.

8- Wimp

2022-10-05 12_38_02-Window

Türkiye'nin havadaki gölgesi olacak: Yeni Türk İHA'sı KARGI Türkiye'nin havadaki gölgesi olacak: Yeni Türk İHA'sı KARGI

Wimp, her gün küratörün ilginç bulacağınızı düşündüğü, özenle seçilmiş yedi internet videosu sunuyor. Bunu bir arkadaşınızın size her gün YouTube'dan bir video atması gibi düşünün. 

9- Hacker Typer

screen_shot_2011-04-26_at_11.27.08_am

Bilgisayar korsanlarının gerçekten filmlerdeki gibi görünmediğini hepimiz biliyoruz. Yine de bir TV korsanı gibi hissetmek istiyorsanız , Hacker Typer'a göz atın. Klavyenizdeki bir tuşa her bastığınızda, Hacker Typer'ın terminaline “kod” yazılır. Belki ailenizden birilerini bilgisayar korsanı olduğunuza ikna edebilirsiniz.

10- If the Moon Were Only One Pixel

2ef9b28369ad10f913c9048a353da1d2

If the Moon Were Only One Pixel (Ay Sadece Bir Piksel Olsaydı), size güneş sisteminin ne kadar büyük olduğunu göstermek için tasarlanmış, yandan kaydırmalı etkileşimli bir web sitesidir.

Editör: Burak Karahan