Satranç robotu küçük çocuğa saldırdı

Moskova'da düzenlenen bir etkinlik sırasında bir çocuk robot ile satranç oynamaya başladı. Satranç maçının ilerleyen dakikalarında 7 yaşındaki küçük çocuk hamlesini yaptıktan robot parmağını tuttu ve bırakmadı. Küçük çocuk neye uğradığını şaşırarak çevreye yardım çığlıkları attı ve olayın farkına varan yetkililer hemen yardım etti. 

robot küçük çocuğa saldırdı (2)

Twitter'da paylaşılan bir videoda robotun çocuğun parmağını tuttuğu ve bırakmadığı görülüyor.

İşte çocuğun parmağını robota kaptırdığı o anlar...

13 yaşındaki kedi, ip atlama rekoru kırdı! 13 yaşındaki kedi, ip atlama rekoru kırdı!

Parmağı kırılmasına rağmen yarışmayı kadroda tamamladı

Ayrıca Moskova Satranç Federasyonu Başkanı Sergey Lazarev, Rus haber ajansı Tass'a verdiği demeçte, "Robot çocuğun parmağını kırdı" dedi. Federasyon başkanı Lazarev, robotun bir önceki maçı olaysız oynadığını söyledi. Bunun yanı sıra Tass, çocuğun turnuvanın son günlerini oyuncu kadrosunda bitirmeyi başardığını bildirdi.

robot küçük çocuğa saldırdı (4)

Küçük çocuk kuralları ihlal etti

Moskovada gerçekleşen bu trajik olayı açıklığa kavuşturan yetkililer, çocuğun çok hızlı hareket ederek güvenlik kurallarını ihlal etmesi nedeniyle meydana geldiğini söyledi.

Satranç, ileriyi düşünme, sakin konsantrasyon ve sabırlı entelektüel çabanın ortaya konulduğu sakin bir strateji oyunudur. Ancak aynısını robotlar için söylemek bu olaydan sonra pek de mümkün gözükmüyor.

robot küçük çocuğa saldırdı (3)

Usya Satranç Federasyonu başkan yardımcısı Sergey Smagin, robotun çocuğun taşlarından birini aldıktan sonra atlıyor gibi göründüğünü söyledi. Ayrıca "Çocuk, makinenin hareketini tamamlamasını beklemek yerine, hızlı bir karşılık vermeyi seçti" dedi.

Dokuz yaş altı kategorisinde Rusya'nın başkentindeki en iyi 30 satranç oyuncusundan biri olduğunu söylenen çocuğun yardımına koşuldu, ancak kırık önlenemedi.

Annesi ve babası savcılığa başvurdu

Ayrıca, olay üzerine 7 yaşındaki şanssız çocuğun anne ve babasının savcılığa başvurduğu bildirildi.

Sergey Karjakin, olayın "bir tür yazılım hatası veya başka bir şeyden" kaynaklandığına şüphe olmadığını söyledi ve şu sözleri ekledi: "Bu daha önce hiç olmamıştı. Böyle kazalar var. Çocuğa sağlık diliyorum” dedi.

Editör: Enes Sapmaz