21 yaşındaki Juliano Bayd (@julianobayd), Avustralya'da örümcekler ve yengeçlerden balıklara ve sıçanlara kadar sıkça karşılaştığı garip yaratıklar hakkında düzenli olarak videolar yayınlıyor. Son TikTok gönderisinde ise denizin sığlıklarında büyük, dikenli bir balıkla oynarken bir video paylaştı.

dünyanın en zehirli balığı (2)

Dünyanın en zehirli balığıyla oynadı

Videosuna "Bunun ne olduğunu bilen var mı?" yazan Bayd, balığın ağzını şarkı söylüyormuş gibi göstermek için parmağıyla şakacı bir şekilde hareket ettirdi. TikTok gönderisinin açıklamasına şu dalga geçerek şu yazıyı ekledi: "Bu etkileşimde hiçbir balık zarar görmedi, aslında bundan hoşlandığına eminim."

dünyanın en zehirli balığı (3)

Birçok endişeli kullanıcı, genç Bayd'a bunun bir taş balığı olduğundan korktuklarını söyleyerek yanıt verdi. Juliano  Bayd, Daily Mail Australia'ya Queensland, Brisbane'in doğusundaki Stradbroke Adası'nda gelgitin alçaldığı bir yürüyüşte deniz yaratığına rastladığını söyledi.

@julianobayd TikTok kullanıcısının paylaştığı o gönderi;

Instagram, özgün içeriklerin önünü açmak için 'ödül ve ceza' sistemine başvurdu! Instagram, özgün içeriklerin önünü açmak için 'ödül ve ceza' sistemine başvurdu!
@julianobayd no fish were harmed in this interaction, infact jm pretty sure he enjoyed it 🐠 #fish #venom #venomous #dangerous #beach #beachvibes ♬ Betty (Get Money) - Yung Gravy

Bayd açıklamasında, "Yanlışlıkla resif ayakkabılarıyla kafasına bastım ve onun yerini değiştirdim, bu yüzden gerçekten şanslıyım" dedi.

dünyanın en zehirli balığı (1)

Dünyanın en zehirli balığı sırt yüzgeçlerinden zehir fışkırtabiliyor

Ayrıca Queensland Müzesi'ne göre, taş balıkları 'tüm balıkların en zehirlisi'dir.

Avustralya'nın kuzey yarısının sığ kıyı sularında bulunurlar, genellikle "hareketsiz dururlar, taş veya kum tabakasına kısmen gömülürler ve çevreleyen mercan, kayalık resif, moloz veya su bitkileri arasında mükemmel şekilde kamufle olurlar.

Müze, taş balıklarının kalın bir deri kılıfı ile muhafaza edilen 13 'keskin sırt yüzgeci dikenine' sahip olduğunu belirtti. 

dünyanın en zehirli balığı (4)

"Her omurganın tabanında, içeriklerini omurgadaki kanallar boyunca boşaltan iki zehir bezi vardır. Rahatsız edildiğinde, balık dikenlerini diker, ancak korumunu koruyarak kaçmadan olduğu yerde durur. Bu sokmalar genellikle temiz kumlu alt tabakadan uzaklaşan ve taş balıkları tarafından tercih edilen mercanlarda veya kayalık yapılarda yüzücülerin veya su kuşlarının ayaklarında meydana gelir. Birden fazla diken genellikle etkilenen uzuvlara nüfuz ederek daha kapsamlı zehirlenmeye neden olabilir. Ağrı hemen ortaya çıkar. dayanılmaz ve günlerce sürebilir. Kas felci, solunum güçlüğü, şok ve bazen kalp yetmezliği ve ölüm meydana gelebilir."

Avusturalya'ya giderseniz bir çift deniz ayakkabısı giymeyi ihlal etmeyin

Ayrıca taş balıklarının üzerilerine basmayı önlemek için, resif düzlüklerinde veya 'kayalık veya otlu alanlara bitişik yumuşak tabanlı yüzeylerde' suda yürürken sağlam ayakkabılar giymelisiniz. Bununla birlikte, eğer Avusturalya'ya gidip birine basıcak kadar şanssızsanız, korkmayın çünkü bu balıklar için bir panzehir geliştirildi. Bir sokma durumunda, sudan çıkıp ilk yardım uygulayın ve en kısa sürede yetkililerden tıbbi yardım isteyin.

Editör: Enes Sapmaz