Rusya, günümüzde tüm dünyada yeni trend olan ve oldukça yankı uyandıran yapay zeka çalışmalarına başlıyor. Rusya hükümeti tarafından desteklendiği belirtilen yapay zeka uygulamasınında ilk olarak Haziran'da ilk adımlarını atması bekleniyor.

Rusya'nın bir anlamda OpenAI'ın ChatGPT benzeri yapay zekası ve sohbet robotu rakibi, tamamen yerli sunucularla çalışan SistemmaGPT adı taşıyacağı belirtildi. Ayrıca Sistemma şirketi tarafından geliştirilecek olan yeni yapay zeka aracının iş ve Rusya hükümeti korumaya yönelik hazırlandığını söylendi.  Bunun yanı sıra Sistemma, 2023 yılı için geliştirme ekibi içinde yapay zekanın haritalandırılması ve videoları düzenleyebilen bir sürüm üzerinde çalışacağına dair bilgilendirme yaptı.

yapay zeka-1

Microsoft Copilot, Android'e geliyor! Microsoft Copilot, Android'e geliyor!

Sistemma tarafından belirtilene göre yeni araç, yüksek kaliteli metinler yazabildiğini ve ansiklopedik bilgilere bile sahip olduğu iddia ediliyor. Ayrıca yapay zekanın denemeler, programlama kodu, özgeçmişler yazabileceğini veya ünlü bir kişiyi taklit ederek bir sohbeti gerçekleştirebileceğini iddia ediyor.

Editör: Enes Sapmaz