Bilim insanları, Dünya'nın derinliklerinde saklı bir okyanus keşfetti! Bilim insanları, Dünya'nın derinliklerinde saklı bir okyanus keşfetti!

Yapısal olarak düğümlenmemiş malzemelerle karşılaştırıldığında, bu yeni malzemede düğümleri, herhangi bir hasar görmeden orijinal şekline dönmeden önce daha fazla enerji emmesini ve daha fazla deforme olmasını sağlamakta. Bu yeni düğümlü malzemeler, dayanıklılıkları, olası uyumlulukları ve aşırı deforme olabilirlikleri nedeniyle biyotıpta olduğu kadar havacılık alanlarında kullanılabilir.

Caltech mühendisi i Widianto P. Moestopo, üretilen bu malzemeyi "Malzemenin deforme olabilirliği ile gerilme dayanıklılığ arasındaki genel dengenin üstesinden gelme yeteneği, son derece esnek, dayanıklı ve aşırı koşullarda çalışabilen cihazlar tasarlamak için yeni yollar sunuyor" olarak açıkladı.

düğüm materyal-1

Üretlilen bu materyalin düğümleri aslında bir anlamda birbirinde bağlı değil. Nano ölçekte yapılar üretebilen gelişmiş yüksek çözünürlüklü 3D litografi kullanılarak düğümlü bir durumda üretildi. Science Advances makalesinde ayrıntıları verilen örneklerde, bu düğümler, malzeme gerilirken ek enerjiyi emmek için ek sürtünme sağlayan ekstra bükümlü üstten düğüm kullandığı belirtiliyor.

Ayrıca geliştirici ekip, gelecekte daha karmaşık düğümlerden yapılan malzemeleri keşfetmeyi planlıyor.

Editör: Enes Sapmaz