İngiliz lüks otomobil üreticisi Rolls-Royce, Birleşik Krallık hükümetinden gelecekteki bir Ay üssü için bir nükleer reaktör inşa etme onayını aldı.

Birleşik Krallık Uzay Ajansı (UKSA), Rolls-Royce'un potansiyel bir Ay üssü için prototip bir nükleer reaktör inşa etmek üzere tercih edilen üretici olarak seçildiğini resmen doğruladı.

Yapay zeka yarışı kızıştı: 3 büyük şirket 12 saat arayla yapay zeka modeli çıkardı Yapay zeka yarışı kızıştı: 3 büyük şirket 12 saat arayla yapay zeka modeli çıkardı

Rolls'un bilim adamları ve mühendisleri, "Mikro Reaktör" dedikleri şey için bir araştırma programı geliştiriyorlar. Üretilen bu minyatür rekatör, 'tak-çalıştır' mantığıyla kullanılacak.

rolls-royce

Yapılan açıklamada, "Birleşik Krallık Uzay Ajansı, bir Birleşik Krallık Modüler Ay nükleer reaktörünün tamamlanması için gerçekleştirecek olan" proje için yaklaşık 3,5 milyon ABD dolarına eşdeğer olan 2,9 milyon sterlinlik yeni finansman açıkladı." denildi.

Birleşik Krallık Bilim, Yenilik ve Teknoloji Departmanındaki İngiliz dışişleri bakanı, basın açıklamasında bu yatırımın NASA'nın yaklaşan Artemis Ay misyonlarına bir yanıt olabileceğinin sinyallerini "İnsanlar 50 yılı aşkın bir süredir ilk kez Ay'a dönüyor." sözleriyle verdi.

Aynı zamanda İngiliz otomobil üreticisi Rolls-Royce'un yarım yüzyıldan fazla bir süredir ülkenin deniz ihtiyaçlarının çoğunu karşıladığı belirtilen denizaltı bölümü, şu anda uluslararası konsorsiyum tarafından geliştirilmekte olan su altı gemileri için nükleer reaktörler geliştirecek.

Editör: Burak Karahan