Geçtiğimiz haftalarda ortaya atılan, Netflix'in reklamlı abonelik modeli ekleyeceği iddiası resmi olarak doğrulandı. Netflix eş CEO'su Ted Sarandos, reklam destekli bir abonelik eklemeyi planladıklarını açıkladı. Daha önce sizinle Netflix'in reklamlı ama daha uygun fiyatlı bir paket seçeneği üzerinde çalıştığı iddialarını paylaşmıştık.  Yıllardır reklam almayan ve bu konuda kendini sıkça öven platform, 2020 yılında yaptığı açıklamayla reklamsız yayın yapmaya devam edeceğini açıklamıştı. Fakat son dönemde ortaya atılan iddiaların gerçek olduğu ortaya çıktı. Netflix CEO'su Reed Hastings'in daha önce reklamlı ve daha düşük fiyatlı bir pakete açık olduklarını belirttikten sonra şirketin eş CEO'su da bu haberi doğruladı. The Hollywood Reporter haberine göre, Netflix eş CEO'su Red Sarandos, Cannes Lions'da verdiği röportajda, şirketin yayın hizmetine reklam destekli bir abonelik modeli eklemeyi planladığını açıkladı. Sarandos konuyla ilgili şunları söyledi:

"'Netflix benim için çok pahalı ve reklamı umursamıyorum' diyen müşteri segmentini masadan kaldırdık ve "daha düşük bir fiyat istiyorum ve reklam izleyeceğim" diyen kişiler için böyle bir model oluşturduk."

Netflix'in bu yeni abonelik modelini 2022 sonuna kadar kullanıcılara sunmayı planladığı belirtiliyor. 25 yıldır reklamlara izin vermeyen şirket, 2021'in son çeyreğinde 200 bin abone kaybetmişti. Bu kötü gidişata dur demek isteyen Netflix, daha ucuz paketler için reklamlı abonelik planını devreye sokmayı planlıyor.

Twitch, cinsel ve şiddet içeren canlı yayınları filtreleyecek yeni özelliğini duyurdu! Twitch, cinsel ve şiddet içeren canlı yayınları filtreleyecek yeni özelliğini duyurdu!

Netflix, şifre paylaşımını da yasaklanıyor

Netflix, birçok insanın kullandığı şifre paylaşım özelliğini de engellemeye hazırlanıyor. Artık tek üyelikle 4 kişinin aynı anda platformu kullanmasının önüne geçmek isteyen Netflix, platforma “Ekstra üye ekle” özelliği getirecek ve her ekstra üyelik için 2,99 dolar talep edilecekti. Bu özellik Güney Amerika ülkeleri Şili, Kosta Rika ve Peru’da da test edilmeye başlanmıştı. 2022 yılı bitmeden önce tek hesapla dört üyelik devri sona eriyor ve Netflix, şifre paylaşımını yasaklıyor. New York Times’ın haberine göre, Netflix yöneticilerinin çalışanlarına, 2022’nin son üç ayından, yani Ekim ayı başından itibaren parola paylaşımı özelliğinin kaldırılacağını söylediği kaydedildi. Platform, nisan ayının başında yayınladığı raporda üye kaybettiğini ve bununla birlikte 100.000.000 hanenin başka bir hesapla şifre paylaştığını açıklamıştı. Bu da aslında 221 milyon ücretli abonesi olan Netflix’in gerçekte abone sayısının daha fazla olduğu ama şifre paylaşımı yoluyla Netflix’i kullandıkları için aslında “bedava üye” oldukları anlamına geliyordu. Tarihinde ilk kez düşün yaşayan ve 200 bin abone kaybeden Netflix, şifre paylaşımını engelleyerek kârını artırmaya, reklamlı ama daha ucuz üyelik seçeneğiyleyse abone sayısını artırmaya çalışıyor. https://www.megabayt.com/dijital-platformlar/netflixin-gizli-kodlari-oldugunu-biliyor-muydunuz-iste-netflixin-gizli-kodlari/

Editör: Megabayt Haber