Türkiye’de internet hızları her zaman eleştirilen ve hızların düşüklüğü nedeniyle şikayet edilen bir konu olmuştur. İnternet hızlarında henüz Avrupa ve birçok farklı ülkenin çok gerisinde olan Türkiye, bu durumu değiştirmeye çalışsa da henüz başarıya ulaşabilmiş değil.

Ookla’nın servisi olan Speedtest platformu, Türkiye’deki internet hızlarıyla ilgili raporunu yayınladı ve Türkiye’nin en hızlı internet sağlayıcıları ortaya çıktı.

Türkiye’nin en hızlı internet sağlayıcıları

Speedtest’in Türkiye’deki en hızlı internet sağlayıcıları listesinin ilk beşinde Türk Telekom yer alıyor.

İşte Türkiye'nin en hızlı internet sağlayıcıları;

Turknet : 49.46 Mbps

TÜRKSAT Kablo: 39,80 Mbps

Turkcell: 35.30 Mbps

Vodafone: 24.25

Opera, yapay zeka özellikli tarayıcısını yayınladı! Opera, yapay zeka özellikli tarayıcısını yayınladı!

Türk Telekom: 21.61 Mbps

Tutarlılık oranları da paylaşıldı

Speedtest ekibinin raporunda yer alan diğer bir kıyas ise indirme ve yükleme hızlarındaki tutarlılık oranı oldu. Turknet, minimum 25 Mbps indirme ve 3 Mbps yükleme hızıyla %77,2 tutarlılık performansıyla ilk sırada yer aldı.

Ping değerleri de açıklandı

Speedtest aynı zamanda ping oranında da en iyi internet sağlayıcısını açıkladı. Ortalama 7 ms gecikme süresi sağlayan TurkNet zirvede yer alırken, ikinci sırada 9 ms gecikme süresi ile Türk Telekom yer aldı.

Yayınlanan raporda, “Speedtest Intelligence, 49.46 Mbps ortalama indirme hızıyla TurkNet’in 2022’nin ikinci çeyreğinde Türkiye’deki en iyi sağlayıcılar arasında en hızlı sabit geniş bant sağlayıcısı olduğunu ortaya koyuyor.” ifadelerine yer verilmiş.

Editör: Burak Karahan