Her SIM kartın bir Kişisel Kimlik Numarası (PIN) bir PUK kodu bulunur. Üç defadan fazla yanlış SIM PIN'i girerseniz, kilidi açmak için bir PUK koduna ihtiyacınız olur. Ayrıca birden çok hatalı PUK kodu girişi, SIM kartı kalıcı olarak devre dışı bırakabilir. PUK kodlarını, SIM kartın yanlış kullanımına karşı oluşturulan ikincil bir savunma kodudur. Bunu aşmanın tek yolu doğru kodu girmektir.

Ama 4 haneli bu kodu kim ezbere hatırlayabilir, değil mi? Ezbere hatırlamasanız bile bu kodu almanın birkaç yolu vardır.

PUK kodu nedir?

SIM PIN'i ve PUK kodu, operatör sağlayıcılarının kullanıcılarına sunduğu koruma yöntemidir.

  • SIM kartınız için ekstra bir parola koruma katmanıdır.
  • PUK kodları, SIM veya cihaz kaybolursa kullanıcıları güvende tutmaya yardımcı olur.
  • Kullanıcı verilerinin kötüye kullanımını önler.

PUK koduyla uğraşırken birkaç şeyi hatırlamanız gerekir, çok fazla yanlış deneme ve kartınızı bloke edebilir. Telekom sağlayıcısına bağlı olarak kartın çok fazla yanlış deneme durumunuzda (genellikle 3-10 arasında değişir) bloke edilir ve SIM kart kullanılamaz hale gelir. Bu istenmeyen durumunda kullanıcılar kartı kendilerinin değiştirmesi gerekir.

Basamaklar genellikle 4 basamak uzunluğunda olan PUK kodları, SIM kartınıza özeldir. Telekoma bağlı olarak, bir PUK kodunuz veya birden çok PUK kodunuz olabilir.

puk (1)

SIM kartta PUK kodu nasıl bulunur?

Bu kodu almanın birden fazla yolu vardır. En etkili yol, SIM kartı aldığınızda verilen plastik kartın arkasını kontrol etmektir.

  • İlk kez SIM kartı satın aldığınızda kredi kartı benzeri bir kart verilir
  • SIM kartın kendisini barındıran kartın arkasında aşınabilir/silinebilir bir PUK kodu alanı bulunur.
  • PUK numarası ve PIN kodunu bulmak için hem kartı hem de dış plastik ambalajını kontrol edin.

puk (2)

SIM kartınızı aldığınız operatör sağlayacısıyla görüşün

PUK kodunu almanın bir başka kesin yolu da operatör/telekom sağlayıcınızdır. Kartı satın aldığınız şirketi (Turkcell, Vodofone veya Türk Telekom) arayarak bir müşteri temsilcisiyle görüşün ve sorununuzu belirtin.

ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hatası nasıl çözülür? ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hatası nasıl çözülür?

Müşteri temsilcisinin istedikleri bilgiler farklılık gösterebilir, ancak çoğunlukla doğum tarihi, doğrulanmış adres, cihazın IMEI numarası gibi verilerinizi isteyebilirler. PUK kodunu size bir e-posta yolu veya mesaj ile gönderebilirler veya bazı durumlarda PUK kodunu direkt telefon üzerinden size söyleyeceklerdir.

puk (1)-1

Operatör sağlayıcınızın Web sitesini ziyaret edin

Çoğu telekom sağlayıcısı internet üzerinden verdiği hizmetler sayesinde size PUK kodunuzu bulmaya yardımcı olabilir. Bu sistemi oluşturan firmaların kullanıcı hesabına giriş yapıp telefonun PUK numarası dahil olmak üzere bir çok bilginizi kontrol edebilirsiniz.

  • Turkcell, Vodofone, Turk Telekom vb. operatör sağlayıcınızın Web sitesine giriş yapın.
  • PUK kodunu sorgulama hizmeti kısmını bulun.
  • İstenilen doğrulama bilgilerini girin.
  • PUK kodunu alın.
Editör: Enes Sapmaz