Yaklaşık 12 yıldır var olan bu program, bugüne kadar dolaylı yollarla cihazlara yükleniyordu. Ancak şimdi, Apple'ın politikalarındaki bir esneme sayesinde, retro oyun konsolu emülatörleri artık resmen App Store'da yer alabiliyor. Geliştirici Henrik Rydgård, duyurusunda Apple'a bu esneklik için teşekkür etti.

Ancak, her ne kadar ücretsiz indirilebilir bir sürüm olsa da, Rydgård yakında bir altın sürümünü de piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu sürüm, Android versiyonunda bulunan ek özelliklerle birlikte gelecek ve geliştiricinin çalışmalarını desteklemek isteyenler için bir seçenek olacak.

Ne yazık ki, şu anda App Store'dan indirilebilen sürüm, iPad için Magic Keyboard desteği sunmuyor ve Retro Başarıları gibi bazı özellikler de mevcut değil. Ancak Rydgård, gelecekteki güncellemelerde bu özelliklerin eklenmesinin planlandığını belirtiyor.

Netflix, yeni ücretsiz mobil oyununu duyurdu! Netflix, yeni ücretsiz mobil oyununu duyurdu!

Emülatörün diğer sürümleri, özel olarak optimize edilmiş kod çalıştıran Just-in-time (JIT) derleyicisini destekliyor, ancak App Store'daki sürüm bu özelliği desteklemiyor ve desteklemeyeceği belirtiliyor. Rydgård, iOS cihazlarının genellikle neredeyse tüm PSP oyunlarını tam hızda çalıştırabilecek kadar hızlı olduğunu ifade ediyor.

Ancak unutmayın, PPSSPP sadece emülatörü içerir. Oyunları bulma ve yükleme sorumluluğu kullanıcıya aittir, çünkü Apple, hak sahibi olmadıkları oyunların yüklenmesine izin vermiyor.

Editör: Enes Sapmaz