Tesla ayrıca ABD'de Model X ve Model S fiyatlarını da düşürdü. İndirimler, Tesla'nın 2022'de fiyat artışı politikalarını benimsemesinden bir yıldan kısa bir süre sonra geldi.

Model 3 ve Model Y'nin fiyatlarını, Tesla'nın neredeyse bir yıl önceki ilk büyük fiyat artışlarından önceki eski fiyatlara getiren indirimler pek çok soru işaretine neden oldu .

Bir EV araştırmacısı olan Troy Teslike, ABD'deki fiyat değişikliklerini gösteren bir liste hazırladı; Model Y uzun menzilli artık 13.000 dolar ve kredi dahil 20.500 dolar daha ucuz hale geldi. Bu yeni politika, vergi kredisinden sonra toplamda yüzde 31'lik bir indirim anlamına geliyor.

tesla (1)

Elektrikli araç vergi kredileri Mart ayına kadar ertelenecek olsa da, yeni kurallar dahilinde otomobillerin nerede üretildiğine, pillerin nereye monte edildiğine ve bu piller için malzemelerin nereden temin edildiğine bağlı olarak ABD'de elektrikli otomobillerin artık daha uygun fiyatlı olması gerektiği anlamına geliyor.

Fiyat indirimleri, Model Y'nin beş koltuklu versiyonunun artık 7.500 dolarlık bir indirim hak kazanacağı anlamına geliyor. Ayrıca kesintiden önce IRS, yeni teşviğe hak kazanacak araçların bir listesini yayınladı ve Tesla'nın popüler Model Y'sinin beş koltuklu versiyonları bu yeni krediye uygun olmadığı ortaya çıktı.

tesla geri cagrilma (1)-1

Tesla Cybertruck siparişleri durdu! Cam sileceklerinde sorun çıktı... Tesla Cybertruck siparişleri durdu! Cam sileceklerinde sorun çıktı...

Tesla'nın kendi indirimleri, açıkça Avrupa ve ABD'deki satışları artırmak üzere tasarlandığı belirtiliyor. Reuters, bu ayın başlarında Tesla'nın üç aylık teslimatlarının, lojistik sorunlar ve taleple ilgili endişeler nedeniyle piyasa tahminlerinin altında kaldığını bildirdi.

Editör: Enes Sapmaz