Her 100 kişiden 88’i mobil oyun oynarken, her 100 kişiden 42’si günde en az bir kez mobil oyun oynuyor. Düşünüldüğü gibi sadece gençler mobil oyun oynamıyor. Türkiye, yetişkinlerin yüzde 79’unun mobil oyun kullandığını söylüyor.

1.5 milyar kullanıcısı ve 250 katılımcısı ile dünyanın en büyük mobil reklam platformlarından biri olan AdColony’nin yaptığı araştırmadan toplanan verilere göre, mobil oyunlar akıllı telefon kullanıcılarının hayatında her geçen gün daha fazla oluyor. Avrupa, Orta Doğu ve Afrikalı (EMEA) katılımcıların %88’i mobil oyunlar oynadıklarını söylerken, %42’si mobil oyunların günlük hayatın bir parçası haline geldiğini göstererek günde bir kez mobil oyun oynadıklarını söyledi.

Akıllı telefon kullanıcılarının boş zamanlarının en büyük kurtuluşu olan mobil oyunlarda geçirdikleri zaman, her geçen gün artıyor. EMEA katılımcılarının yüzde 67’si haftada 3 saatten fazla mobil oyun oynadıklarını söylüyor.

Her 10 kişiden 8 i kendini oyun oynarken mutlu hissediyor

Ankete katılanların yüzde 83’ü mobil oyun oynarken mutlu olduklarını, yüzde 47’si boş zamanlarını daha eğlenceli hale getirmek için mobil oyun oynadıklarını söyledi.

Mobil reklamcılık sayesinde marka tanınırlık göstergelerindeki artış çok ciddi boyuttadır. Ankete katılanların %71’i, kullanıcı tarafından başlatılan reklamlarda karşılaştıkları bir ürün veya markayı daha fazla hatırladıklarını ve %72’si bu tür reklamlara daha açık olduklarını söyledi. Katılımcıların %67’si, mobil oyunlarda karşılaştıkları reklamların ardından satın alma eğilimlerinin artmasıyla diğer sosyal platformlara göre mobil oyunlarda da reklam görmeyi tercih ettiklerini belirttiler. Ankete katılanların %36’sı, mobil oyunlardaki reklamların kendilerini diğer platformlardaki reklamlardan daha fazla satın almalarını sağladığını ve% 66’sı bir ürün veya hizmeti doğrudan bir mobil reklamdan satın aldıklarını söyledi.

Yetişkinlerde oyun oynuyor

Düşünüldüğü gibi yalnızca gençler mobil oyun oynamıyor. Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 79’u mobil oynadığını belirtiyor.

OKUYUN  PS5 özel oyunu Deathloop'un çıkış tarihi tekrar ertelendi!

Bu yetişkinlerin %81,7’si kadın, %76,5’i erkek. Güncel rakamlar, Türkiye’deki tüm internet kullanıcılarının %84’ünün en az bir cihazda mobil oyun oynadıklarını gösteriyor.