FIFA, 2010’larda tarihteki en büyük geri dönüşlerden biriydi ve bir zamanlar PES ile rekabette oldukça geride kalmıştı. Bu geri dönüşün en büyük sebeplerinden biri oynanış tarafında gittikleri değişiklikler olsa da Ultimate Team modunun katkısı da epey büyük. FUT Draft nasıl yapılır ve kadro kurarken nelere dikkat edilmelidir? İşte tam bu noktada dikkat edilmesi gerekenler…

FIFA çok benzer oyunlar yayınlasa da özellikle son yıllarda yüksek satış rakamlarına ulaştı. Oyuncular bir yandan EA’yı korurken diğer yandan her yıl oyuna bağışta bulunurlar. İroniği oluşturan şey, EA Sports’un yıllardır para kazandığı FIFA Ultimate Team Modu’dur. FUT Draft denildiği zaman ise, oyuncuların elleri titrer, kalp atışları hızlanmaya başlar.

FUT Draft, dışarıdan bakıldığında kolay görünse de, ilk başta ne yapacağınızı bilmeden birçok ayrıntının içinde kaybolmak oldukça kolay. İşte bu noktada size yardımcı olmak için FUT Draft’ı nasıl yapılacağını ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatan bir yol göstereceğiz. Çünkü futbol, ​​topu rakip ağlara yuvarlamaktan ibaret gibi görünse de, FUT’a girdikten sonra işlerin o kadar basit olmadığı ortaya çıkıyor.

Fut Draft nasıl yapılır

1. FUT’a girdikten sonra “Oyna” ve “FUT Draft” tuşlarına tıklayın

Ekibi, uzun vadeli bir macerada ayakta tutabilecek bir takım oluşturmak için önce FUT Draft ekranına giriş yapmanız gerekir. Yukarıda belirtilen butona tıkladığınızda ilgili ekrana yönlendirileceksiniz. Bundan sonra, ekibinizi doğrudan oluşturmaya başlayacaksınız.

2. Beş dizilimden birini seçin

FUT Draft’a ilk kez girdiğinizde, oyun sizden önce takım için bir taktik seçmenizi isteyecektir. Bir kadro seçerken dikkatli olun ve nasıl bir takım oluşturmak istediğinizi hayal edin. Rakiplerinizi hayattan gençleştirecek hücum futbolu mu yoksa savunma futbolu mu oynayacaksınız? Uygun sıralama kararını verin. Bu sizin varsayılan dizilişiniz olacağı için, ilk dört oyunda değiştiremezsiniz.

OKUYUN  Almanya loot box içeren oyunlara +18 yaş sınırı getirmek istiyor!

3. Takım kaptanını seçin

Dizilişi seçtikten sonra, oyun size beş önemli oyuncu getirecek. Burada beş oyuncudan birini seçeceksiniz. Seçtiğiniz oyuncu takımın kaptanı olacak. Bu nedenle, ne tür bir futbol oynamak istediğinizi bir kez daha düşünün ve ona göre bir seçim yapın. Elbette seçkin oyuncularınız varsa, tüm takımı buna göre oluşturmayı seçebilirsiniz.

4. Takımınızın geri kalanını doldurun

Kaptanı seçtikten sonra kendi takımınızı, toplam 23 kişiyi doldurmalısınız. Bunu yapmak için, önce her bir pozisyona birer birer tıklamanız ve ardından görünecek bir oyuncu seçmeniz gerekir. Elbette bu aşamada sıralanan oyuncular, kaptanı seçtiğinizde tanıştığınız oyunculardan çok daha düşük olacaktır. Şimdi, personelin geri kalanını kurduğunuzda işinizi kolaylaştıracak bazı önerilere bakalım.

FIFA Ultimate Team takım oluşturma ipuçları

1. Oyuncu seçerken her pozisyona önce kanatlardan başlayın

İlk kadroyu oluştururken, oyuncuları pozisyona tıklayarak seçmeniz gerekir. Bu aşamada izlemeniz gereken sıra sol kanat veya sağ kanat, ardından iç pozisyon oyuncusu, ardından başka bir kanat oyuncusu. Bu şekilde, iç pozisyondaki oyuncuları daha spesifik bir kadrodan seçebilir, böylece iç pozisyondaki oyuncular arasındaki kimyasal reaksiyon daha iyi olur. Bunu önermemizin nedeni, ev sahibi oyuncular arasında dış oyuncular arasında olduğundan daha fazla beraberlik olmasıdır.

2. Takımın kimya yeteneğini her şeyin üzerinde tutun

FIFA Ultimate Team’in en önemli mekanizmalarından biri şüphesiz takım kimyasıdır. Takımdaki oyuncular arasındaki bağlantılardan takımın kimyasını öğrenebilirsiniz. Kırmızı, oyuncunun kimyasının iyi olmadığı, yeşil ise oyuncunun iyi durumda olduğu anlamına gelir. Seçtiğiniz oyuncunun seviyesi ne olursa olsun, kimyası takıma uymayan oyuncuları tutmak mantıklı değil. Çünkü kimyasal reaksiyonun azalmasıyla oyuncular oyun içerisinde saçlarını iyileştirme yeteneği de gösterdiler.

Peki, katılımcılar arasındaki kimyasal reaksiyon nasıl oluşur? Oyunun kontrol ettiği ilk şey, iki oyuncunun aynı ülkenin vatandaşı olup olmadığıdır. Aynı dili konuşan oyuncular birbirleriyle iyi anlaşırlar. Bir sonraki değişken, oyuncunun hangi lige katıldığıdır. Aynı ligde oynayan oyuncular arasındaki uyum çok iyi. İlk takımı kurarken kimyanız yüksek değilse endişelenmeyin. Açılan hediye paketlerinden veya belirli bir süre içinde yapılan transferlerden kazanılan oyuncularla kimyasal reaksiyon oluşturabilirsiniz.

OKUYUN  FIFA 21 "Kariyer Modu" için bilmeniz gereken ipuçları ve püf noktalar!

Tüm takımın aynı ülkeden oyunculardan oluşması için çok zaman harcamanız gerekiyor. Bu nedenle, kadronuzu karmaya hazırlamak, sonuçlara daha kolay ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Aynı ülkeden oyuncuları belirli pozisyonlarda ve aynı ligden oyuncuları belirli pozisyonlarda kullanarak iyi bir takım ruhu kolayca kurulabilir.

3. Kafanızda bir lig belirleyin

Takımı ayakta tutmak için ilk hedefiniz aynı ligden oyuncuları kullanmak olmalıdır. Bu durumda, katılmayı seçtiğiniz ilk 23 oyuncu, belirleyici faktörlerden biri haline gelir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör, seçtiğiniz ligdeki yüksek reytingli oyuncuların sayısıdır. Örneğin, Rusya Premier Ligi ile karşılaştırıldığında, Premier Lig’de daha yüksek puan alan oyuncular var.

Lig seçildikten sonra, bir takım oluştururken alınması gereken kararların sayısı büyük ölçüde azalacaktır. Yüz milyonlarca dolar değerinde bir oyuncunuz olsa bile, o oyuncuyla nasıl başa çıkacağınız konusunda endişelenmenize gerek yok. Seçtiğiniz ligde oynamayan bir oyuncuysanız, liginizde rol oynamak için birden fazla iyi transfer yapabilir ve kazandığınız parayı takımın kimyasını olumlu yönde etkilemek için kullanabilirsiniz.

4. İkon oyuncu gördüğünüz an üzerine yapışın

FIFA Ultimate Team’de her oyuncunun görmeyi sevdiği kartlar, simge türü oyunculardır. Simge türü oyuncular her zaman yüksek puan alan ve popüler eski oyuncular olduklarından, çeşitli liglerdeki ve çeşitli ülkelerdeki oyuncularla da iyi bir kimyasal reaksiyona sahiptirler. Bu nedenle, transfer için yüksek ücretler gerektirir. Ancak sınıfta yeriniz varsa kesinlikle önce onu kullanmayı deneyebilirsiniz. Size bir yararı olmayacağından eminseniz, hemen satın alın.

FUT Draft simülatörünü kullanarak alıştırma yapın

Ultimate Team modunda yeniyseniz, kafanız karışabilir. Neyse ki, İnternette deneme kullanımı için FUT Draft oluşturmanıza izin veren bazı simülatörler var. Oyunda aynı sistemi kullanarak FUT Draft’ı nasıl gerçekleştirileceğine dair bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.

OKUYUN  2021'in en iyi 10 ücretsiz mobil oyunu!