Geçtiğimiz günlerde, popüler futbol serisi FIFA’nın ismini değiştirmeyi düşündüğünü açıklayan Electronic Arts’ın bu düşüncesinin arkasındaki neden ortaya çıktı.

EA’in klasikleşen serisi FIFA’nın ismini değiştirmek istediği bir süredir konuşuluyor. Geçtiğimiz günlerde de EA’in önemli isimlerinden bu yönde açıklamalar gelmişti. Bu isim değişikliğinin arkasındaki neden ortaya çıktı.

Para, para, para…

FIFA serisinde kullanılmak üzere FIFA’nın isim haklarını elinde bulunduran EA, her dört yılda bir Dünya Kupası esnasında FIFA’ya bu haklar için 150 milyon dolar ödüyor. Bu kez FIFA oldukça yüksek bir ücret istemeye karar verdi ve EA bu konuda geri adım atmaya karar verdi.

Gelen bilgilere göre FIFA, istediği ücreti 1 milyar dolara yükseltti. Bu da 10 yıllık anlaşma için yaklaşık 2.5 milyar dolarlık dev bir ücrete denk geliyor.

Ayrıca NFT gibi dijital ortamlara da girmek isteyen EA, FIFA isminden dolayı bu adımları atamıyor. Bu yüzden de FIFA’nın ismini değiştirmek EA için oldukça mantıklı bir durum gibi duruyor. EA serinin adını EA Sports FC yapmak istiyor ve bu ismi markalaştırdı bile.

EA ile FIFA’nın anlaşması 2022 yılında Katar’daki Dünya Kupası ile sona eriyor.

OKUYUN  Biri çok oyunculu, iki yeni Control oyunu geliyor!