OpenAI'nin kendi yongalarını üretmeyi düşünme nedenlerinden biri, ürünlerini çalıştırma maliyetleriyle daha etkili bir şekilde başa çıkmaktır. Bernstein Research'dan Stacy Rasgon'un analizine göre, şu anda her ChatGPT sorgusu şirkete yaklaşık olarak 4 sent mal oluyor. Hizmet ilk iki ay içinde 100 milyon aylık kullanıcıya ulaştı ve bu, günlük olarak işlenen sorgu hacmini anlamına geliyor. Bu, Google'ın sorgu hacminin bir onda birini bile bulsa, OpenAI'nin başlangıçta büyük miktarda GPU'ya ve gelecekte yonga için yılda 16 milyar dolarlık harcamaya ihtiyaç duyabileceği anlamına gelir.

ChatGPT, hesap zorunluluğunu kaldırdı! ChatGPT, hesap zorunluluğunu kaldırdı!

openai-1

Şu anda YZ uygulamaları için yongaların pazarı NVIDIA tarafından domine ediliyor. OpenAI'nin teknolojisini geliştirmek için kullandığı Microsoft süper bilgisayarı, örneğin 10.000 NVIDIA GPU kullanıyor. Bu nedenle diğer büyük teknoloji şirketleri kendi yongalarını geliştirmeye başladı. Microsoft, OpenAI'nin en büyük destekçisi olduğu için 2019'dan beri kendi YZ yongası üzerinde çalışıyor. Bu ürün Athena adını taşıyor ve OpenAI'nin bu teknolojiyi test ettiği bildiriliyor.

Reuters'ın haberine göre, OpenAI henüz planlarını hayata geçirip geçirmeme konusunda nihai bir karar vermedi. Ve eğer karar alırlarsa, kendi yongalarını ürünlerine entegre etmek için birkaç yıl gerekebilir. 

Editör: Enes Sapmaz