Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana gittikçe artmaya devam eden nükleer gerilimler çeşitli soruların ortaya çıkmasına neden oluyor. İşte nükleer bir bombanın patlaması durumunda nerelerin etkileneceğini ve hatta kaç kişinin zayiata uğrayacağını gösteren harita: NukeMap...

Nükleer gerilimler artmaya devam ediyor

Ukrayna savaşı sırasında Batı ülkelerini tehdit etme amaçlı kullanan Vladimir Putin ve hatta bunun yanı sıra geçtiğimiz aylarda Kuzey Kore'nin sekiz adet kısa menzilli balistik füze ateşlemesi dünya gündeminde bir nükleer gerilim söz konusuna neden oldu.

nükleer bomba (1)-1

Uzmanlar henüz topyekün bir nükleer savaş konusunda endişe yapmamıza gerek olmadığını söylemesine rağmen, Nukemap, bir nükleer bombanın şehirleri vurması durumunda halkı nasıl etkileyeceği konusunda bilgilendirmek için oluşturuldu.

NukeMap sitesinin arkasındaki ürkütücü bu fikir, Alex Wellerstein'den geldi. Bunun yanı sıra WellersteinStevens Teknoloji Enstitüsü'nde nükleer silahların tarihinde uzmanlaşmış bir bilim tarihçisi olarak çeşitli çalışmalara görev alan bir akademisyen.

NukeMap nasıl kullanılır?

NukeMap ile nükleer bombaların etkilerini görmek için yapmanız gerekenler ise çok basit. Çeşitli ön ayarları seçebileceğiniz sayfaya ulaşarak konumunuzu seçiniz ve ardından patlatmak istediğiniz bir nükleer bombayı seçerek  'Detonate' düğmesine basınız.

nükleer bomba (2)-1

NukeMap'i kullanmak istiyorsanız bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Nükleer bomba seçenekleri çok geniş olan sitede, ABD'nin 'Davy Crockett' adlı en küçük nükleer bombasından, şimdiye kadar yaratılmış ve test edilmiş en güçlü nükleer bomba olan 'Tsar Bomba'sına uzanan geniş bir yelpaze bulunuyor. Ayrıca radyoaktif serpinti, bomba kilotonu ve rüzgar faktörleri için birkaç gelişmiş seçenek yer alıyor.

nükleer bomba (1)

Örnek olarak bir 'Tsar bombası' İstanbul'u vuracak olsaydı, yaklaşık 197 km²'lik bir ateş topu tahmini olarak 7,907,930 ölüme ve 2,278,960 kişinin yaralanmasına neden olacaktı.

nükleer bomba (3)

Paris, 'kaldırım mafyası' e-scooter şirketlerin savaş açtı! Paris, 'kaldırım mafyası' e-scooter şirketlerin savaş açtı!

Kullanıma sunulduğundan bu yana bir çok insan bu haritayı kullanarak başlarına neler gelebileceğini tahmin etmeye çalışıyor.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz