Son işten çıkarma kararlarına rağmen Microsoft, şirketin yapay zeka girişimlerini yönetmek için kurallar ve ilkeler oluşturmaktan sorumlu aktif bir yapay zeka etiklik ofise sahiplik ediyordu. Microsoft, sorumluluk çalışmalarına yaptığı genel yatırımın arttığını belirttirek bu gelir kaybının önüne geçmek istedi.

Bilgisayar korsanları, OpenAI araçları kullandı! Bilgisayar korsanları, OpenAI araçları kullandı!

openai

Şirket tarafından yapılan açıklamada, "Microsoft, YZ (yapay zeka) ürünlerini ve deneyimlerini güvenli ve sorumlu bir şekilde geliştirmeye kendini adamıştır ve bunu, buna öncelik veren insanlara, süreçlere ve ortaklıklara yatırım yaparak gerçekleştirir" dedi.

"Geçtiğimiz altı yılda, ürün ekiplerimizde ve Yapay Zekadan Sorumlu Ofisimizde, Microsoft'ta hepimizle birlikte yapay zeka ilkelerimizi uygulamaya koymamızdan sorumlu olan kişilerin sayısını artırdık. Ethics & Society'nin devam eden sorumlu YZ yolculuğumuzda bize yardımcı olmak için yaptığı çığır açan çalışmayı takdir ediyoruz."

Ancak, çalışanlara göre, etik ve toplum ekibi, Microsoft'un sorumlu yapay zeka ilkelerinin, piyasaya sürülmeden önce ürünlerinin tasarımına dahil edilmesini sağlamada önemli bir role sahipti. Geçen yıl gerçekleştirilen Microsoft'un yeniden yapılanma sonrasında yalnızca yedi üyesi olan etik ve toplum ekibi tamamen işten çıkarıldı.

openai chatgpt (1)

Ayrıca bazı kaynaklar, CEO dahil şirketin liderliğinin en son OpenAI modellerini müşterilere hızlı bir şekilde sunmak istediğini belirtiyor. Ekibin üyeleri, Microsoft'un yapay zeka ürünlerini piyasaya hızlıca sürmesinde büyük engeller teşkil ediyordu.

Editör: Enes Sapmaz