Geçen yaz, Elon Musk ve T-Mobile CEO'su Mike Sievert, Starlink uydusuyla uyumlı T-Mobile cihazlarını getirmeyi amaçlayan ortak bir girişim olan "Coverage Beyond and Beyond"u duyurmuştu. Şimdi ise, çalışmalar kapsamında SpaceX, uydudan hücreye hizmetini test etmeye hazırlanıyor.

starlink tmobile telefon (1)

2023 Uydu Konferansı ve Sergisi'nin bir panelinde, SpaceX'in Starlink kurumsal satışlardan sorumlu Başkan Yardımcısı Jonathan Hofeller, şirketin uydudan hücreye hizmetini bu yıl test etmeye başlayacağını söyledi.

starlink tmobile telefon (2)

xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı! xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı!

Hofeller, Ağustos ayında, Starlink V2'nin 2023'te piyasaya çıkacağına ve "doğrudan cep telefonlarına veri ileterek dünya çapındaki (iletişimsiz) ölü bölgeleri ortadan kaldıracağına" söz verdi. O sırada T-Mobile, hizmetin operatöre Amerika Birleşik Devletleri'nin"neredeyse tamamını kapsama alanı" sağlayacağını ve özellikle sinyal bulmanın çok zor olduğu alanları ortan kaldıracağını söyledi. Başlıca olarak bu bölgeler, Ulusal Parklar, sıradağlar, çöller ve diğer medeniyetten ırak yerler olarak belirtildi.

starlink tmobile telefon (1)-1

Lynk Global CEO'su Charles Miller yeni çalışmalar konusu hakkında, hücresel uydu hizmetinin "uydu alanındaki en büyük kategori" olma potansiyeline sahip olduğunu söyledi ve Iridium CEO'su Matt Desch, hücresel uydu hizmetini sadece başlangıç olarak görüyor. Etkinlikte bilgisayarlara, araçlara ve daha fazlasına bağlanan teknolojiyi hayal ederek "Uydu her şeyi her yere bağlamalı" dedi.

Editör: Enes Sapmaz