Christie'nin müzayede evi, Kasım ayındaki satıştan elde edilen tüm geliri Paul Allen'ın istediği gibi hayır kurumlarına verileceğini söyledi. Koleksiyonda Botticelli, Renoir, David Hockney ve Roy Lichtenstein'ın eserleri de yer alıyor.

microsoft paul allen (2)-1

Müzayede 500 yıllık 150 eser açık artırmada satılacak. Sanat eserleri, Fransız ressam Paul Cezanne'nin 100 milyon dolardan fazla değeri olan La Montagne Sainte-Victoire da yer alacak.

microsoft paul allen (1)-1

Müzayedenin CEO'su tüm gelirlerin bağışlanmasını eşi benzeri olmayan bir olay olarak nitelendirdi

Christie'nin CEO'su Guillaume Cerutti, "Paul Allen'ın ilham verici figürü, eserlerin olağanüstü kalitesi ve çeşitliliği ve tüm gelirlerin hayırseverliğe adanması, Paul G Allen Koleksiyonunun satışını benzeri görülmemiş büyüklükte bir olay haline getirecek benzersiz bir ortaklık yaratıyor" dedi.

microsoft paul allen (1)-2

Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu! Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu!

Paul Allen sanat için "hem analitik hem de duygusal" olduğunu söylemişti. Microsoft'un kurucusu Paul Allen'ın kız kardeşi Jody Allen, koleksiyonun "kendi gizemi ve güzelliği ile çıkarlarının çeşitliliğini yansıttığını" söyledi.

Microsoft'un kurucu ortağı servetini hayır kurumlarına bağışladı

Allen, sağlık sorunları ve 2000 yılında CEO olarak görevinden ayrılan kurucu ortağı Bill Gates ile kötüleşen ilişkisi nedeniyle 1983 yılında Microsoft'tan ayrılmıştı. 2010 yılında Paul, ölümünden sonra servetinin büyük bir çoğunluğunun hayır kurumlarına bırakma sözü verdi ve sözünü verdiği zamanlarda Forbes dergisine göre dünyanın en zengin 37. adamıydı.

microsoft paul allen (3)

Ardından 1975'te çocukluk arkadaşı Bill Gates ile birlikte Microsoft'u kuran Allen, 2018'de 65 yaşında toprağa verildi. Daha önce hastalık için başarılı bir şekilde tedavi edildikten sonra 2018'de Hodgkin dışı lenfoma komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybetti.

Editör: Enes Sapmaz