Disney'in 1928'de yaratılan, çizgi film ve animasyonda öncü olarak kabul edilen karakteri Mickey Mouse'un 95 yıllık telif hakkı süresi sona eriyor. Mickey Mouse yakında Disney çatısı altından ayrılıp kamu malı haline gelebilir.

ABD telif hakkı yasasının bir sonucu olarak, eğlence devi Disney, Disney'in maskotu haline gelen Mickey Mouse ve diğer bazı karakterlerin münhasır haklarını yakında kaybedebilir. Mickey Mouse, 1 Ekim 1928'de yaratılmasından neredeyse 95 yıl sonra, 2024 yılında kamu malı olacak. Yasalar, telif haklarının 95 yıl boyunca geçerli olduğunu belirtiyor. 

Mr Mouse Takes a Trip

Daha 3. sezon yayınlanmadan 5. sezona hazırlanmaya başladı! Önümüzdeki ay The Witcher yayında... Daha 3. sezon yayınlanmadan 5. sezona hazırlanmaya başladı! Önümüzdeki ay The Witcher yayında...

 UCLA Hukuk Fakültesi'nde belgesel Filmn Hukuk Kliniği Yardımcı Diretörlüğü yapan ve uzun süredir medya sektöründe avukat olan Daniel Mayeda, telif hakkı süresinin sona ermesiyle ilgili şunları söyledi:

“Mickey Mouse karakterini, bu karakterle kendi Mickey Mouse hikayelerinizi veya hikayelerinizi oluşturmak için yaratıldığı şekliyle kullanabilirsiniz. Ancak bunu insanların Disney'i düşüneceği şekilde yaparsanız – ki bu muhtemelen bu karaktere çok uzun süredir yatırım yaptıkları içindir böyle olacak- o zaman teoride Disney telif hakkımı ihlal ettiğinizi söyleyebilir.”

Mickey Mouse ilk olarak siyah beyaz çizgi film Steamboat Willie'de görünmüştü. 

Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi'ne göre: "Mickey Mouse, yıllar içinde fiziksel görünümü ve kişiliğinde birkaç dönüşüm geçirdi. İlk yıllarında, kurnaz ve yaramaz Mickey, uzun sivri burnu, siyah gözleri, cılız bacakları ve uzun kuyruğu olan ufacık vücuduyla daha çok fareye benziyordu.  The Guardian’a göre uzmanlar, şirketin orijinal Mickey Mouse’un haklarını kaybedeceğini; ancak karakterin farklı varyasyonlarının haklarını 95 yıl dolana kadar elinde tutabileceği ifade etti. 

Son olarak Winnie the Pooh ve onun arkadaşlarının da bulunduğu birçok karakter bu yılın Ocak ayında kamu malı oldu. Ve hatta Winnie The Pooh ve yakın arkadaşı Piglet, şimdi Rhys Waterfield tarafından yazılan ve yönetilen ve ikisinin kanlı katilleri oynadığı bir korku filminin ana karkterleri oluyor. Winnie the Pooh: Blood and Honey filminin yakında vizyonma girmesi bekleniyor.

wi9

Peki siz tıpkı Winnie the Pooh gibi Mickey Mouse'un da korku filmi ya da benzeri farklı projelere konu olması fikrine nasıl bakıyorsunuz? Yorumlarda düşüncenizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Editör: Burak Karahan