Independent.ie'nin paylaştığı rapora göre Meta, milyonlarca Facebook kullanıcısının cep telefonu numaralarının ve diğer verilerinin sızdırılmasını ve kötü niyetli kişilerin eline düşmesini engelleyemediği için 265 milyon euro para cezasına çarptırıldı. Bu rekor ceza, İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC) tarafından Eylül ayında verilen 405 milyon euro'luk cezanın ardından son birkaç ay içinde alınan ikinci para cezası oldu. Sadece son 18 ayda Meta, yaklaşık 1 milyar euro para cezasına çarptırıldı.

facebook meta yeni özellik (1)

Meta, sızdırılan bilgiler için kötü amaçlı kişileri suçladı

Meta'ya kesilen ceza, 2021 yılının Nisan ayında bildirilen 533 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin sızdırılmasına karşılık olarak verilmişti. Sızdırılan bilgiler telefon numaraları, doğum tarihleri, e-posta adresleri ve konum gibi kimlik avı ve diğer saldırılarda kullanılabilecek bilgileri içeriyordu. DPC sızdırılan bilgilerin, hakimlerin, hapishane görevlilerin, sosyal hizmet görevlilerin, gazetecilerin ve diğer önemli meslek kolları çalışanlarının özel bilgilerini çevrimiçi olarak yayınlandığını söylemişti.

facebook meta yeni özellik (4)

Ancak, Meta saldırıyı "kötü amaçlı kişileri" suçlayarak geçiştirmeye çalıştı. Yaşanan sızıntı üzerine İrlanda'nın düzenleyicisi şirketin GDPR'nin "Tasarım ve varsayılan olarak veri koruma" yükümlülüklerine uymadığını söyledi. Bir basın bülteninde ise AB'deki diğer veri koruma yetkililerinin "DPC'nin kararına katıldığını" belirtti.

GTA 6 görüntülerini sızdıran genç, akıl hastanesine yatırıldı! GTA 6 görüntülerini sızdıran genç, akıl hastanesine yatırıldı!

Meta'nın ceza kesilmeyen uygulaması kalmadı

meta müşteri hizmetleri (1)

Geçen yıl DPC, Avrupa Birliği kullanıcılarının verilerini Facebook ile nasıl paylaştığına dair ayrıntıları sağlamadığı için Meta'nın WhatsApp uygulamasına 225 milyon euro'luk para cezası vermişti. Bunun yanı sıra, 12 ayrı veri ihlali nedeniyle 17 milyon euro para cezasına çarptıralarak, Instagram'da çocukların gizlilik ayarlarını ele aldığı için 405 milyon euro'luk bir cezaya daha çaptırıldı.

Editör: Enes Sapmaz