Meta'nın bu yeni fikri, Mark Zuckerberg'in şirketi için verimlilik yılı olarak tanımladığı bir dönemde binlerce işçiyi işten çıkarması ve çok sayıda projeyi kapatmasının arkasından geldi. Meta'nın Ticaret ve Finansal Teknolojiler Başkanı Stephane Kasriel, Twitter'da paylaşılan bir gönderide, "İçerik oluşturucuları, insanları ve işletmeleri desteklemenin başka yollarına odaklanmak için dijital koleksiyonları (NFT'ler) şimdilik kısıyoruz" dedi.

Bu şirketler Dünya'daki karbon emisyonlarının %80'inden sorumlu! Bu şirketler Dünya'daki karbon emisyonlarının %80'inden sorumlu!

Şirket bunun yerine, "Reels için para kazanma fırsatlarına" ve "Meta genelinde mesajlaşma ödemelerine" odaklanacağını da sözlerine ekledi.

Bu yeni kapatma kararı, Meta CEO'su Zuckerberg'in Instagram'ın geçen Mayıs ayında NFT desteği üzerinde çalıştığını duyurmasından neredeyse tam bir yıl sonra geldi. Şirket, Kasım ayında, içerik oluşturucuların NFT koleksiyon ürünlerini doğrudan Instagram'da göstermesine ve satmasına izin verme planlarını açıkladığında özelliğini duyurmuştu.

instagram nft  (1)-2

Meta yöneticisi Kasriel, Zuckerberg'in şirketin metaverse planlarında rol oynayabileceğini öne sürdüğü Meta'nın NFT'ler konusundaki rotasını neden tersine çevirdiğini ayrıntılı olarak açıklamadı. Ancak şu kesin ki, Meta'nın NFT planları elinde patladı diyebiliriz. Gittikçe düşüşte olan NFT satışları geçtiğimiz haftalarda, bazı ufak çaplı krizlere neden olmuştu.

instagram nft  (2)

Ancak Meta'nın geçen yıldan bu yana başarısızlıkla sonuçlanan, iddialı olan tek girişimi NFT'lerle sınırlı değil. Meta ayrıca, bir zamanlar yol haritasında NFT desteğine sahip olduğu söylenen kripto cüzdanı Novi'yi de geçen yıl kapatma kararı almıştı. Şirket ayrıca metaverse bölümü Reality Labs ve Reels yaratıcılarına ikramiye ödeme programının desteğini kesme kararı almıştı.

Editör: Enes Sapmaz