Okyanus bilimcilere göre, Rus ordusu savaş gemileri ve denizaltılar tarafından kullanılan düşük frekanslı sonarla, yunusları tehlikeli bir ölüme sürüklüyor. Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana, bu konuda gözle görülür oranda olaylar arttı.

Bir savaş gemisinin sonarı, yunusun ekolokasyonunu yani biyolojik yön bulma duygusunu tamamen kesiyor. Yönleri bir kez şaşırdıklarında, yunuslar artık yön bulamaz, avını tanımlayamaz ve açlıktan ölür. Bazı durumlarda ise yunuslar yanlışıkla denizdeki mayınlara yüzer ve patlamasına sebep olur.

UAnimals isimli organizasyondan paylaşılan bilgiye göre, Rus savaş gemilerinin sonarlarından yayılan sinyaller nedeniyle Karadeniz'de 50.000 yunus öldü.

İşte paylaşılan o tweet:

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik devam eden işgali nedeniyle  Karadeniz'de şimdiye kadar tespit edilen en az 5.000 yunus öldü. Bu sadece ölen yunusların %5'i olabileceği tahmin ediliyor.  Tuzlivski Iymany Ulusal Doğa Parkı'nda biyolog ve araştırmacı olan Ivan Rusiev şunları söyledi:

"Deniz'de bulduğumuz ve kıyıya vuran ölü hayvanlar muhtemelen ölen hayvanların sadece %5'ini oluşturuyor. Rusların Ukrayna'ya karşı savaşı sırasında muhtemelen on binlerce yunus çoktan öldü."

89088_01_russian-naval-warships-in-black-sea-reportedly-killing-ocean-life

Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu! Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu!

Şubat ayından Mayıs ortasına kadar, Türkiye kıyılarında 100'den fazla yunus cesedi kıyıya vurdu. Ne yazık ki, savaş herhangi bir sürdürülebilir araştırma yürütmeyi imkansız hale getiriyor. Araştırmacılar, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı'nı olası bir "biyoçeşitlilik krizi" konusunda uyarmasına rağmen, daha fazla bilgi edinilmesi yıllar sürebilir.

Yunuslar, balinalar ve diğer deniz canlıları için tehlike oluşturan sadece Karadeniz'deki savaş gemileri değil. Friend of the Sea kar amacı gütmeyen grubun araştırmasına göre yılda 20.000'den fazla balina gemiler tarafından öldürülüyor. Panama'daki kambur balinalar, Sri Lanka yakınlarındaki mavi balinalar veya Kanarya Adaları'nı süsleyen ispermeçet balinaları dünyanın farklı yerlerinde katledilmeye devam ediyor.

Editör: Burak Karahan