Küresel ısınma ve sıcaklıkların aniden değişim göstermesi nedeniyle Dünya'nın ortalama sıcaklıkları sürekli olarak artıyor veya azalıyor. Küresel ısınma sonucunda buzullar eriyor ve Dünya kaçınılmaz tehlikesine karşı yavaş yavaş ilerliyor.

buz pankekleri (1)-1

Birleşik Krallıkbuz pankekleri kapladı

Birleşik Krallık'ta sıcaklıkların aniden düşmesiyle birlikte "buz pankekleri" olarak bilinen, daire şeklinde buz parçaları sulak alanları kapladı.

Genellikle daha yüksek enlemlerde ve rakımlarda oluşan bu buz tabakaları, şimdi ise İskoçya'nın Wigtownshire bölgesindeki Bladnoch Nehri üzerinde rastlanıldı. Ayrıca buz pankekleri aynı zamanda Glasgow yakınlarındaki Kelvin Nehri ve İngiltere'nin kuzeybatısındaki Göller Bölgesi'nde de görüldü.

buz pankekleri (1)

Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu! Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu!

Buz pankeklerinin oluşabilmesi için su yüzeyindeki köpüklerin donması gerekiyor

Birleşik Krallık Meteoroloji Ofisi'nin açıklamalarına göre buz pankekleri çok soğuk okyanuslarda, göl veya nehirlerde de ortaya çıkabiliyor. Aynı birer pankeklere benzeyen bu buz kütlelerinin oluşabilmesi için su yüzeyindeki donmuş köpüklerin, girdaplara hapsolması ve donması gerekiyor.