Meta şirketi, Instagram ve Facebook'un tam ekran video formatı olan Reels için yeni özellikler denemeye devam ediyor. Son olarak sosyal medya danışmanı Matt Navarra Twitter'da, tüm video gönderilerini Reels olarak paylaşılabileceğini söyledi. Ayrıca Navarra tarafından yayınlanan gönderi de, deneysel Instagram özelliği için bildirimleri gösteren bir ekran görüntüsü yayınladı.

Reeels videoları kısıtanabilecek

Paylaşılan bilgilere göre bu yeni test,  videonuzu herkesin keşfedebileceği ve kendi Reels formatlarını oluşturmak için orijinal sesinizi kullanabileceği anlamına geliyor. Bununla birlikte eğer profiliniz gizli olarak kısıtlandıysa videoları yalnızca arkadaşlarınız görebilecek. 

reels instagram meta (5)

Ancak profiliniz herkese açıksa diğer kullanıcılar Reels videolarınızla bir remiks oluşturabilir ve bu remiksleri içeriklerinin bir parçası olarak indirebilir. Reel'inizi remix olarak kimsenin kullanmamasını sağlamamak için 'Ayarlar'daki seçeneği kapatarak yayınladığınız videoları devre dışı bırakabilirsiniz.

Meta, yeni format üzerine yoğunlaştı

TikTok tarzı videolar hem Instagram'da hem de Facebook'ta hızla popüler bir format haline gelmesi üzerine bu yeni özellik, kullanıcılar için pek de sürpriz olmadı. Meta'nın 2021 için dördüncü çeyrek kazanç raporunu açıklayan Mark Zuckerberg, Reels'in artık şirket geliri için en hızlı büyüyen içerik formatı olduğunu söyledi. Meta baş ürün sorumlusu Chris Cox, çalışanlarla paylaşılan yakın tarihli bir notta, Reels'i şirketin "parlak bir noktası" olarak nitelendirdi.

reels instagram meta (2)

Ayrıca Cox, gittikçe yavaşlayan şirket büyümesi hakkında "ciddi zamanlar" diyerek uyarılarda bulundu. Bunun yanı sıra Meta'nın 2022'nin ikinci yarısı için odaklandığı ana projelerden birinin Reels olduğunu belirterek, şirket amacının mümkün olduğunca çok para kazanmak olduğunu söyledi.

Threads'in yeni özelliği sayesinde geçmiş gönderilerinizi kontrol altına alabileceksiniz! Threads'in yeni özelliği sayesinde geçmiş gönderilerinizi kontrol altına alabileceksiniz!

İzlenmeler iki kat arttı

Belirtilenlere göre, kısa biçim formatlı videoları izlemek için harcanan zaman geçen yıldan bu yana iki kat fazla arttı ve büyümenin yüzde 80'i Facebook tarafından geldi. Bu nedenle şirket, kısa videoları daha iyi entegre etmek için Instagram ve Facebook'un ana sayfalarını yeniden tasarlayacak kadar ileri gitme kararı aldı.

reels instagram meta (1)

Tüm video gönderilerini Reels'e dönüştürmek, platformda daha fazla içeriğin dolaşmasını sağlayarak videoların daha fazla izlenmesine ve formatların paraya çevrildiği zaman için daha büyük potansiyel reklam kazançları sağlamasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, tüm deneysel Instagram özelliklerinin kullanıcılara geniş çapta hemen yayınlanmayacığını belirtelim.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz