40'lı yaşlarında olduğuna düşünülen Bulgar kadın, OneCoin olarak bilinen bir kripto para birimi dolandırıcılığını yürüttüğü iddiasıyla FBI tarafından aranmaya başlandı. Ruja Ignatov isimli dolandırıcı, 4 milyar dolar değerindeki kripto parayla kayıplara karışması nedeniyle federal müfettişler tarafından inceleme altına alındı. Bununla birlikte 2017'de ABD yetkililerinin bahsi geçen dolandırıcı hakkında bir tutuklama emri imzalamasından itibaren dünya çapında aranmaya devam ediyor.

kripto kraliçesi fbı one coin (2)

2014 yılında kendi kendini tanımlayan bir kripto para birimi olan OneCoin, para birimini daha fazla kişiye ulaştırmak için alıcılara komisyon seçeneği sunmaya başladı. Ancak FBI yetkilileri, OneCoin'in tamamen değersiz olduğunu ve diğer kripto para birimleri tarafından kullanılan blok zinciri teknolojisi tarafından asla korunmadığını belirtti. Bunun yanı sıra federal savcılar tarafından açıklanan iddialara göre bu proje aslında kripto para kılığına girmiş bir Ponzi şemasıydı.

Ponzi şeması nedir?

Ponzi şeması veya Ponzi sistemi , yüksek kâr getiren bir üretimi var gibi göstererek, yatırımcıları sisteme katmayı amaçlayan ve ilk yatırım yapanlara ödemenin sisteme sonradan katılanların parasıyla örttüğü bir dolandırıcılık yöntemidir.

Kripto kraliçesinin planı tıkır tıkır işledi

Manhattan'ın en büyük federal savcılarından biri olan Damian Williams, "Kripto para biriminin ilk günlerindeki çılgın spekülasyonlarından yararlanarak planını mükemmel bir şekilde zamanladı" dedi.

FBI tarafından yayınlanan bildiriye göre, 2019 yılında elektronik dolandırıcılık ve menkul kıymet dolandırıcılığı da dahil olmak üzere sekiz suçlamayla suçlanan 'kripto kraliçesi Ignatova'nın tutuklanmasına yol açacak her türlü bilgi için 100.000 dolar ödül verileceği belirtiliyor.

Ruja Ignatova kripto kraliçesi dolandırıcı

Binance'nin kurucusu yargı karşısına çıktı! Bu sefer paçayı kurtaramadı... Binance'nin kurucusu yargı karşısına çıktı! Bu sefer paçayı kurtaramadı...

FBI'ın en çok arananlar listesindeki tek kadın

BBC podcastinde konuşan Jamie BartlettIgnatova'nın hikayesine ve OneCoin'in iddia edilen kurbanları üzerindeki mali etkisine dikkat çekti. Ayrıca Bartlett, FBI'ın Perşembe günü yaptığı duyurudan sonra dolandırıcının yakalanma şansının artırdığını söyledi.

kripto kraliçesi fbı one coin (1)

"Bu muhtemelen Dr Ruja'nın Ekim 2017'de ortadan kaybolmasından bu yana yaşanan en büyük gelişmedir"

Dış görünüşünü değiştirdiği düşünülüyor

Yıllardır OneCoin davası üzerine yoğunlaşan Bartlett, Ruja Ignatova'nın izini sürmenin bu kadar zor olmasının nedenlerinden en büyük sebebinin ise, en az 500 milyon dolar ile ortadan kaybolması ve bu parayla kanundan saklanması olarak belirtti.

kripto kraliçesi fbı one coin (3)

"Ayrıca yüksek kaliteli sahte kimlik belgelerine sahip olduğuna ve dış görünüşünü değiştirdiğine inanıyoruz" -Jamie Barlett

En son 2017 yılında Bulgaristan'dan Yunanistan'a giden bir uçağa binerken görülen kadın o zamandan beri kayıp.

Editör: Enes Sapmaz