Instagram, platformundaki 16 yaşın altında yeni kullanıcılar için varsayılan olarak 'Hassas İçerik Kontrolü'' için kısıtlayıcı bir ayar olan “Daha Az”  özelliği kullanıma sunduğunu duyurdu. Halihazırda Instagram'ı olan genç kullanıcılar, algoritmanın Arama, Keşfetme, Hashtag, Reels, Keşfet ve Önerilen Hesaplar genelinde gösterdiklerini daha ağır içerikleri filtrelemeyi seçmeye teşvik eden bildirimler alacak.

Instagram, reşit olmayan kullanıcılarının güvenliğini artıracak yeni özellikler sunmaya devam ediyor

Instagram'ın "Standart" ayarı, kullanıcıların yalnızca hassas sayılan bazı içerikleri görmesine izin verirken, "Daha Az" seçeneği kısıtlamaları daha da sıkılaştıracak. "Daha Fazla" seçeneği ise kullanıcıların varsayılan ayarlardan daha hassas içerik veya hesapları görmesine olanak tanıyacak. 18 yaşından büyük kullanıcılar genellikle "Standart", "Daha Az" ve"Daha Fazla"  öğelerine erişebilirken, gençlerin şu anda yalnızca "Standart" ve "Daha Az" öğelerine erişimi bulunuyor.

Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik! Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik!

instagram ayarlar ozellik (2)

Haziran ayında Instagram, “Daha Az” seçeneğini ilk kez tanıtmıştı. ABD ve diğer ülkelerde özelliğin çıkmasından bir hafta sonra, genç kullanıcıların belirli bir konuda çok fazla zaman harcadıklarında ve görünüm karşılaştırmasına bağlı konuları hariç tuttuğunda diğer içeriğe bakmalarını önermek için bir özellik sunmaya başladı.

Sınırlamalar, güvenlik ayarlarını gözden geçirecek

Instagram ayrıca, içerikleriyle kimlerin etkileşime girebileceğini sınırlamayı öneren gençler için yeni istemleri test ediyor. Testler, gençlerin içeriklerini kimlerle paylaşabileceğini, kimlerin mesaj gönderebileceği, görebilecekleri içerik türü ve zaman yönetimi ile ilgili gizlilik ve güvenlik ayarlarını gözden geçirmelerini ele alacak.

instagram ayarlar ozellik (1)

Temmuz 2021'de Instagram'da "Hassas İçerik Kontrolü" özelliği kullanıma sunuldu. Bu filtre, kullanıcıların Keşfet sayfasında kendilerine önerilen potansiyel olarak zararlı ve "uygunsuz" materyalleri görmelerini engellemesine yardımcı oluyor. TikTok'un yükselişine yanıt olarak önerilen içeriği artırdıkça Meta, algoritmaya uygulanan ayarlamaları daha etkili hale geldi.

Bu özellik, sanat dünyasından, dövme sanatçılarına kadar pek çok kişi tarafından, hesapları veya içerikleri işaretlenirse öneri akışından dışlanabilecekleri tepkisiyle karşılandı. Instagram, şiddet, müstehcen veya cinsel tasvirler içeren, yasal düzenlemelere tabi ürün ve maddelerin tanıtımını yapan gönderileri hassas içerik olarak gördüklerini açıkladı.

instagramdan kavga çıkarıcak özellik (1)

Ebeveynler, çocuklarını takip edebilecek

Instagram, yakın zamanda platformda güvenli bir deneyim sağlamaya yönelik başka özelliklerini tanıttı. Mart ayında, ebeveynlerin ve velilerin, çocuklarının Instagram'da ne yaptığını, uygulamada ne kadar zaman harcadıkları da dahil olmak üzere takip etmelerini sağlayan bir ebeveyn kontrol özelliği getirdi.

Editör: Enes Sapmaz