7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor! 7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor!

Gazın daha önce Almanya'ya ihraç edildiğini belirten uzmanlar, Finlandiya sınırına yakın tesiste her gün tahmini 10 milyon dolar değerinde doğalgaz yakıldığını söylüyor. Bu bilgilere dair ilk işaretler, bu yazın başlarında ufukta büyük bir alev fark eden Fin vatandaşlarından geldi.

dogal gaz enerji maliyetleri (4)

Buzulların erimesini hızlandırabilecek bir hamle olarak belirtildi

Rystad Energy tarafından yapılan analizler, her gün yaklaşık 4,34 milyon metreküp gazın yakıldığını gösteriyor. Bilim insanları, büyük miktarda doğalgazın yakılmasının Arktik buzunun erimesini şiddetlendirebilecek karbondioksit salınımı hakkında endişe duyuyorlar.

Rusların enerji kısıtlamalarından sonra Temmuz ortasından bu yana boru hattından yapılan tedarikler kısılmıştı. Almanya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından bu kesintinin tamamen siyasi bir hamle olduğunu söyledi.

Tesiste yakılan doğalgazda önemli bir artış kaydedildi

Haziran ayından bu yana, araştırmacılar tesisten yayılan ısıda önemli bir artış kaydetti. İlk olarak gaz alevlenmesinden dolayı doğalgazın yanmasından kaynaklandığı düşünüldü.

dogal gaz enerji maliyetleri (5)

İşleme tesislerinde gaz yakma yaygın olsa da, bu yanma işleminin büyük ölçeği uzmanların kafasını karıştırdı. Ohio'daki Miami Üniversitesi'nden uydu verileri konusunda uzman olan Doktor Jessica McCarty, "Hiç bir LNG tesisinin bu kadar çok parladığını görmemiştim" dedi.

dogal gaz enerji maliyetleri (3)

Enerji maliyetlerini artırmaya yönelik kasıtlı bir karar olduğu söylendi

Gaz yakmaya çözüm bulmakla ilgilenen bir şirket olan Capterio'nun CEO'su Mark Davis, alevin tesadüfi olmadığını ve operasyonel nedenlerle verilmiş kasıtlı bir karar olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylüyor.

dogal gaz enerji maliyetleri (2)

Rus enerji şirketi Gazprom, bu gazı yeni tesiste LNG yapmak için kullanmayı planlamış olabilir, ancak bununla ilgili sorunlar yaşamış olabilen tesisin en güvenli seçeneğinin yakmak olabileceği belirtildi.

Bu aynı zamanda Avrupa'nın Ukrayna'nın işgaline tepki olarak Rusya'ya uyguladığı ticaret ambargosunun da bir sonucu da olabilir.

Editör: Enes Sapmaz