Instagram IGTV tarih oldu! Reels video çağı başladı

Instagram’ın IGTV adında bağımsız bir uygulaması vardı. Bu uygulama sayesinde 650 MB’ta kadar 15 dakikalık videolar paylaşılabiliyordu. Uygulamanın masaüstü sürümünde ise 1 saatlık video paylaşımı destekleniyordu. Instagram, IGTV uygulamasının performansını beğenmediği için desteği kesti ve burada bulunan bütün videoları Instagram Video altında kendi uygulaması üzerinden kontrol etmek istedi.

Instagram Video sekmesi bütün kullanıcıların kullanımına sunulmuştu. Paylaşılan videolar bu kısımda görünecek ve videoları izlemek isteyen kişiler bu bölümden izleyecekti. Ancak Instagram Video’lar da istenilen başarıyı gösteremedi.  

Son zamanlarda Instagram, keşfet bölümünde gösterdiği gönderilerde Instagram Video’su koymamaya başladı. Reels videoları ön plana çıkaran Instagram, yakın zamanda Instagram Video özelliğinin de fişini çekecek gibi duruyor. Peki, Reels video nedir?

Reels video nedir?

2020’nın sonlarına doğru Instagram uygulamasına gelen bu özellik, kullanıcıların kısa videolar çekmesine ve çeşitli özellikler ile videoları ilgi çekici hale getirmesine imkan sağlayan bir Instagram hizmetidir. Reels videoları normal akışta paylaşılan videolardan yüzde 22 daha fazla etkileşim aldığı Instagram tarafından paylaşılan bir bilgi. Bu sayede insanlar normal videolar paylaşmak yerine, Reels videoları tercih ediyorlar.

Snapchat'ten durumu kurtaracak yeni özellik! Snapchat'ten durumu kurtaracak yeni özellik!

Reels videosu özellikleri nelerdir?

Reels videolarının uzunluğu 15, 30, 60 ve 90 sn olarak ayarlanabiliyor. Dilerseniz videolar içine müzik ekleyebilirsiniz. Hatta son zamanlarda Reels videolarına özel müzik bile yapılmakta. Yüzlerce çeşit efekt Reels videolarının kullanımına sunulmuş. Bu efektler sayesinde Reels videolarınız daha ilginç hale gelebilir. Reels videolarının oynatma hızları değişebiliyor, bu sayede kullanıcılar farklı içerikler ortaya çıkarabiliyor.

Instagram, Reels videolarının başarısını gördükten sonra, IGTV’yı kapattı ve Instagram Video’nun da fişini çekmeye hazırlanıyor. Bu sayede IGTV ve Instagram video harcadığı parayı, Reels videolara harcayarak geliştirmeyi amaçlıyor.

Reels video nasıl çekilir?

  • Instagram uygulamanızı açın ve sağ üst köşede bulunan oluştur simgesine dokunun.

1z

  • Açılan pencerede “Reels Videosu” seçeneğine dokunun.

reels nasıl çekilir?

  • Kullanmak istediğiniz ayarları ve efektleri seçin ve videonuzu çekmeye başlayın.

3z

  • Video çekme işleminiz bitti ise “Önizleme”ye basın. Dilerseniz videoyu çekme tuşuna basarak tekrar çekmeye devam edebilirsiniz.

​​​​​​​4z

  • Gerekli düzenlemeleri yapın ve “İleriye” dokunun.

​​​​​​​reels nasıl çekilir?

  • Eklemek istediğiniz etiket veya konum varsa ekleyin ve “Paylaş”a dokunun.

​​​​​​​6z​​​​​​​

Editör: Engin Çepnioğlu