Slasher filmleri kalite olarak genellikle sinema filmi piramidinin en altında görülen bir film alt türüdür. Slasher filmlerini genel olarak tanımlamak gerekirse; bu tür filmlerde bir psikopatın insanları takip ederek onları genellikle keskin aletlerle öldürmesi konu edinilir. Michael Powell'ın yönettiği Peeping Tom (1960) filmini ilk etkili "slasher" filmlerine örnek gösterebiliriz. Slasher filmlerinin de bir alt türü vardır buna da "teen-slasher" denir. Bu filmlerde ise gençlerin genelde sırayla öldürüldüğü ya da öldüğü konular işlenir.

Peki piramitin en altında görülen bu film türünün hiç mi iyi örnekleri yok? Tabii ki var. Bugün sizler için 10 slasher filmi seçtik.

İşte aslında iyi olan 10 slasher filmi:

Halloween (1978)

John Carpenter'ın başyapıtı, slasher'ın alfa ve omega'sıdır. Her şeye sahip: Yüzü olmayan bir adam, o tuhaf, mide bulandırıcı seks=ölüm olayı, rahatsız edici “katilin bakış açısı” çekimleri... Bu filmdeki her çekim ve sekans çalınmış, parodileri yapılmış ve o kadar sık ​​yeniden yorumlanmıştır ki Halloween slasher türünün eş anlamlısı haline gelmiştir.

Friday the 13th (1980)

Halloween, slasher türünün formülünü çözmüş olabilir ama biri bu formülü takip etmezse de olmaz. Bu film genel olarak sanat dışında Halloween'den her şeyi -maskeli katili, katledilen çaresiz gençleri, belirli bir tarih vurgusu- alıyor. Ama korku filmleri genel olarak çok da sanata ihtiyaç duymaz değil mi? Filmin o ürkütücü müziğini hala her yerde duymanız mümkün.

Just Before Dawn (1981)

Slasher filminin "Altın Çağı"ndan daha az bilinen bu yapım, sinema tekniği ve detaylara gösterilen özenle, aynı zamanda yayınlanan birçok korku filminin üzerine çıkıyor. Rahatsız edici bir yapım...

The New York Ripper (1982)

Emekliliğine ramak kalmış polis dedektifi ile Üniversitede psiko analiz uzmanı New York'ta güzel kadınları öldüren ördek sesi çıkaran seri katili yakalamaya çalışırlar. Filmi izlerken duş alma isteği uyandıracak kadar pis bir film. İtalyan korku ustası Lucio Fulci'den rahatsız edici bir yapım.

The Leopard Man (1943)

Dune 2 ertelendi! Dune 2 ertelendi!

Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi, ilk slasher filmi diyebileceğimiz film. Yapımcı Val Lewton ve yönetmen Jacques Tourneur'un 1943 tarihli b-korku filmi “gerçek” bir slasher filmi olmayabilir, ancak şimdiye kadar çekilmiş en iyi “bir katil tarafından takip edilen kadın” sekanslarından birini içeriyor. Ayrıca ırkçılık karşıtı ve feminist mesajları da zamanının oldukça ötesindeydi.

Child’s Play (1988)

Chucky olarak da bildiğimiz, çocukluğumuzda rüyalarımızdan çıkmayan o çirkin bebek...

Scream (1996)

Muhtemelen ilk ana akım, meta-korku filmi olan Wes Craven'nin Scream'i(Çığlık) , neredeyse imkansız bir sinematik başarıya imza atıyor: Eşit derecede komik ve korkutucu olmayı başarıyor , slasher türünü bilerek göz kırparak parodileştirirken, aynı zamanda türün talep ettiği gerilim ve kan döken hayranlarını da sağlıyor Ve kim o öldürücü maskeyi ve o acayip, ürkütücü telefon görüşmesini unutabilir ki?

The Hills Have Eyes (2006)

Ailecek çıkmak üzere planlanan bir tatil yolculuğu temelde Bob ile Ethel adındaki çiftin fikridir. Onlar esasında evlilik yıldönümlerini kutlarken tüm ailenin de yanlarında olmasını istemişlerdir. Kaliforniya’ya doğru yola çıktıklarında, karavanda kızları Lynn ile Brenda, oğulları Bobby ve damat Doug ve elbette ufaklık torunları ile beraberdirler. Ancak şartlar Bob ile Ethel’in hayal ettiği gibi değildir. Lynn, bebeği için endişe duyarken diğerleri arkadaşlarından ayrı kalmanın keyifsizliğini sürerler. Bütün bunlar bir yanda, aile kendini bir anda ıssız bir çölde mahsur kalmış bulur. Bölge Amerikan hükümetinin vaktiyle yasadışı nükleer araştırma yaptığı yerdir. Kan isteyen mutantlar ev sahipliği yapmaktadır. 1977 Wes Craven yapımı filmin yeni versiyonu Alexander Aja’nın yorumu ile perdeye geliyor bu kez.

You’re Next (2011)

Davison ailesi, ailenin büyüklerinin evlilik yıldönümleri vesilesiyle şehirden uzak izbe bir evde toplanırlar. Bu kutlamanın davetsiz ilk misafiri ise ailenin genç üyelerinden Crispian'ın yeni kız arkadaşı Erin'dır ve başlarda ortama bu durumun gerginliği hakim olur. Ancak kısa süre sonra yaşanmaya başlayacak olan sürpriz dehşet, aile bireylerinin zihinlerindeki tüm korku tanımlarını yerle bir eder. Crispian ve kardeşi Drake'in tartıştığı sırada evin camlarından giren bir maskeli katiller çetesi, tüm aileyi savunmasız bir şekilde kıskıvrak yakalar. Kaçacak yeri olmayan kurbanlar bir gece boyunca dehşet içerisinde canlarını savunurken beklenmeyen sürprizler yaşanacaktır. Filmin yönetmenliğini Adam Wingard üstlenirken başrollerinde Sharni Vinson, Joe Swanberg ve AJ Bowen bulunuyor.

The Final Girls (2015)

Genç bir kadın olan Max, bir zamanlara korku filminde oynayan annesinin vefatı ile büyük bir yıkıma uğrar. Bir gün Max ve arkadaşları, Max’in annesinin rol aldığı filmi izleyeme gider. Filmi izlemeye başladıkları sırada çıkan yangın ve sonrasında yaşanan tatsız olaylar, Max ve arkadaşlarını izledikleri filmin içine sürükler. Gençlerin peşinde bir katil vardır ve onların korku filmlerinde izleyerek öğrendiklerini denemekten başka çareleri yoktur.

Editör: Megabayt Haber