Metal Gear serisinin yaratıcısı Hideo Kojima, 4chan web sitesindeki yayınlanan resimlerde Japonya'nın eski başbakanının vurulmasıyla ilişkilendirilmesi üzerine tepki gösterdi. Sadece 4chan ile yayılmakla kalmayan görüntüler sosyal medya üzerinden milyonlarca kişiye ulaştı.

hideo kojima yalan haber (5)

Hatta sahte görüntüler bir Fransız politikacı tarafından paylaşıldı ve BBC tarafından bildirilene göre Yunan ve İran haber kuruluşları tarafından yayınlanması üzerine Hideo Kojima sessizliğini bozdu.

Yanıltıcı gönderilerin her yerde paylaşılması üzerine Kojima açıklamada bulundu!

Kojima Productions, Twitter'da paylaştığı bir gönderide, "KojimaProductions, sahte haberlerin ve yanlış bilgi aktaran söylentilerin yayılmasını şiddetle kınıyor. Bu tür iftiralara müsamaha göstermeyiz ve bazı durumlarda yasal işlem başlatmayı düşünüyoruz" dedi.

4chan gönderisinde paylaşılan sahte bir fotoğraf ile Kojima, sabıka kayıtlı "solcu aşırılıkçı" olarak nitelendirildi.

hideo kojima yalan haber (3)

Ayrıca, Rusya'daki askerler tarafından giyilen bir tür Ushanka veya kürk şapka takan bahsi geçen resmi ve Marksist devrimci Che Guevara'nın bir resminin yanında dururken ayrı bir resmi daha içeriyordu.

hideo kojima yalan haber (1)

Fransız politikacı sahte resimleri tweetledi

Sosyal medyadaki ekran görüntüleri, ülkenin milliyetçi hareketiyle bağlantılı bir Fransız politikacı olan Damien Rieu'nun, Kojima'nın görüntülerini tweetleyerek ciddiye aldı. Tweetini olay üzerine silen politikacı, Kojima'dan "Tweeti paylaşmadan önce kontrol etmemenin yanlış olduğunu" söyleyerek bir özür yayınladı.

hideo kojima yalan haber (2)

Buna karşılık, oyun direktörünün şirketi, yanlış bilgilerin yayılması konusunda yasal işlem yapmayı düşüneceği konusunda uyarıda bulunan bir açıklama tweetledi.

X'in görüntülü ve sesli sohbet özelliği tüm kullanıcılara sunuldu! X'in görüntülü ve sesli sohbet özelliği tüm kullanıcılara sunuldu!

hideo kojima yalan haber (4)

Japonya'nın eski Başbakanı Shinzo Abe, Japon bir vatandaş tarafından ev yapımı bir silahla vurulduktan sonra geçtiğimiz Cuma hayatını kaybetti. Ayrıca polis, 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami adlı cinayet zanlısının içinde bulunduğu durumu itiraf ettiğini söyledi.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz