NASA, Hubble Uzay Teleskobu ile evrenin uçsuz bucaksız derinliklerinde gerçekleşen bir galaksi çarpışmasından etkileyeci bir kare yakaladı.

Galaksi çarpışması nedir?

Galaksiler, kütle merkezi etrafında bir yörüngede birbirlerine uyguladıkları kütle çekimi ile birbirlerine tutunular. Galaksiler arası gerçekleşen bu etkileşimler, özellikle devasa ve uydu galaksiler arasında sıkça yaşanan sıradan bir olaydır. Galaksi çarpışmaları genellikle birbirine yakın iki galaksinin birbirlerini işaret eden spiral kollarının kütle çekimleri ile birbirleri ile etkileşime girmesi ile gerçekleşir.

galaktik mücevher (1)

Ayrıca iki galaksi çarpışma sonrasında tek bir galaksi oluşturabilir ve bu çarpışmada ortaya çıkan enkazlar ise yeni yıldızların doğmasına sebep olur. 

NASA galaksilerin çarpışmasını yakaladı!

Aslında NASA'nın bir gönüllüler takımı tarafından fark edilen bu çarpışma, Orion takımyıldızında Dünya’dan 520 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan iki gökadanın bir araya gelmesiyle gerçekleşti. Hubble verilerini araştırmaya ve görüntülerde görülebilen farklı gökada türlerini sınıflandıran bir katalog oluşturmaya davet edilen gönüllü ekip, bu ikonik olayı tüm dünyaya göstermeyi başardı.

Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu! Florida kıyılarını tamamen kaplayan yosun bloğu belirsiz nedenlerden kayboldu!

galaktik mücevher (2)-1

Daha önce bahsettiğimiz üzere birbirine yakın olan bazı galaksiler birbirlerine gittikçe yaklaşır ve çarpışarak tek bir galaksi görünümü kazanabilirler. Çok kollu gökada birleşmesi olarak adlandırılan bu inanılmaz olay Hubble Uzay Teleskobu’na yansıdı.

galaktik mücevher (2)

NASA Web sitesinde yaptığı açıklamada şu sözlere başvurdu:

Bu NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu gözlemi, Orion takımyıldızında Dünya'dan yaklaşık 520 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan olağandışı bir çok kollu gökada birleşimi olan gökada CGCG 396-2'yi yakaladı.

Bu gözlem, bilim adamlarının astronomik boyutlardaki bir sorunu çözmelerine yardımcı olmak için galaksileri sınıflandıran, dünyanın dört bir yanından yüz binlerce gönüllünün katıldığı bir vatandaş bilim projesi olan Galaxy Zoo projesinden paylaşılan bir mücevherdir: teleskoplar tarafından üretilen çok büyük miktarda veri nasıl sıralanır? 

Bir halk oylaması, Hubble ile takip gözlemleri için astronomik açıdan en ilgi çekici nesneleri seçti. CGCG 396-2, Hubble'ın Anketler için Gelişmiş Kamerası tarafından burada görüntülenen nesneler şu şekilde.

galaktik mücevher (1)-1

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz