Gezegen ve yıldız izleme uygulamaları ile bulunduğunuz yerden gökyüzünü araştırabilir ve herhangi bir dürbün veya teleskop yardımıyla bu sıralanmayı izleyebilirsiniz. 28 Mart akşamı meydana gelecek olan olayda Jüpiter, Merkür, Venüs, Uranüs ve Mars 50 derecelik küçük bir sektörde toplanmaya hazırlanıyor.  Jüpiter, Merkür ve Venüs'ü görmek için gün batımından hemen sonra gözlemlere başlamanızı tavsiye ediliyor. 

Ayrıca Ay'ın yakınında hizalanacak olan Mars'ı gözden kaçırırsanız, görmek için en iyi gün 28 Mart olsa da birkaç gün kadar daha gökyüzünde yakalayabileceksiniz.

Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak

dürbün inceleme (1)

Beş gezegeni aynı anda görmenin, nereden baktığınıza bağlı olarak zor olabileceğini açıklayan uzmanlar, "Berrak bir gökyüzünüz ve ağaçlar veya binalar gibi engellerin olmadığı neredeyse düz bir batı ufkunuz yoksa, Jüpiter ve Merkür'ü göremezsiniz" dedi.

Bunun nedeni, ikisinin yalnızca gün batımından hemen sonra batıda çok alçaktan görülebilmesidir. Ayrıca havada ışık kirliliği yoksa, sadece dürbün kullanarak potansiyel olarak beş gezegeni de görebilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz