Microsoft'un yayınladığı bir blog yazısında belirtildiğine göre, Game Pass'in büyümesi belirgin şekilde yavaşladı. Servis, 2017'de başladığından Nisan 2020'ye kadar olan üç yılda 10 milyon aboneye ulaşmıştı. Ancak sonraki beş ayda sadece beş milyon abone ekleyebilmiş ve Ocak 2021'de 18 milyon abone sayısına ulaşabilmişti. Bu, yılda neredeyse %90 büyüme anlamına geliyordu. Ancak, bir yıl sonra yapılan duyuruda Game Pass'in sadece dokuz milyon yeni abone ekleyerek son iki yılda yıllık ortalama %18 büyüme kaydettiği ortaya çıktı.

GeForce Now, reklamlı oluyor! GeForce Now, reklamlı oluyor!

Microsoft, bu istatistiklere dikkat çekerek geçen yıl Xbox Live Gold servisini Game Pass Core olarak yeniden markaladığını ve 34 milyon aboneye hem Core hem de Ultimate abonelerini dahil ettiğini belirtti. Bu da toplam abone sayısının beklenenden daha az arttığını gösteriyor.

Game Pass, oyunculara aylık bir ücret karşılığında geniş bir oyun kütüphanesine sınırsız erişim imkanı sunuyor. Ancak, firmanın liderleri, büyüme hızını artırmak amacıyla Xbox oyunlarını daha fazla platforma taşıma planları yaparken, Sony ve Nintendo'nun platformlarında Game Pass sunma planları bulunmuyor. Bu durum, abone sayısındaki yavaşlamaya karşın Microsoft'un stratejik hedeflerini sürdürmekte kararlı olduğunu gösteriyor.

Editör: Enes Sapmaz