FBI ve İngiltere iç güvenlik servisi olan MI5, Çin hükümetinin casusluk operasyonlarının oluşturduğu tehditler hakkında ciddi uyarılar yapmak için ilk kez birlikte açıklamalarda bulundular.

'Çin teknolojimizi çalıyor'

Londra merkezindeki ortak bir etkinlikte FBI Direktörü Christopher Wray ve MI5 Genel Direktörü Ken McCallum, MI5'in iş CEO'ları ve üniversitelerden üst düzey isimlerin yer aldığı bir izleyici kitlesinin önünde Çin tehdidi hakkında konuştular.

çin veri çalıyor  (3)

FBI direktörü Wray konuşmasında, "Çin hükümeti, sektörünüzü harekete geçiren her neyse, teknolojinizi çalmaya ve onu işinizin altını oymak ve pazarınıza hükmetmek için kullanmaya kararlı" dedi. Ayrıca Wray, teknoloji bilgilerini gizli tutmanın faydalarının bazen Çin pazarına erişimden daha ağır basabileceğini belirtti.

Wray ve McCallum ikili konuşmalarında Çin hükümetinin önemli teknolojilere erişim sağlamak ve "büyük çapta hile yapmak ve çalmak" için "koordineli bir kampanya" yürüttüğünü iddia etti. Sözlerine, Çin hükümetinin bilgisayar korsanlığı programının her büyük ülkenin projelerini gölgede bıraktığını ve küresel bir istihbarat ajanları ağına sahip olduğunu eklediler. The Wall Street Journal'ın bildirdiğine göre, bu veri tehdidi MI5'in Çin faaliyetleri hakkında dört yıl öncesine göre yedi kat daha fazla soruşturma yürüttüğü ve FBI'ın her gün kabaca iki yeni karşı istihbarat soruşturması açtığı anlamına geliyor.

AB, deepfake ve müstehcen yapay zeka görüntüler oluşturmayı suç haline getirecek! AB, deepfake ve müstehcen yapay zeka görüntüler oluşturmayı suç haline getirecek!

çin veri çalıyor  (1)

Çin'in paravan şirket kullandığı iddia edildi!

MI5'in Genel Direktörü McCallum, "Bugün FBI ve MI5'in başkanları ilk kez halka açık bir platformu paylaştılar. Bunu, büyük bir ortak meydanda Çin'e verebileceğimiz en net yanıt sinyalini göndermek için yapıyoruz." Ayrıca McCallum, bu tehdidin “gerçek ve acil” olduğunu da sözlerine ekledi.

çin veri çalıyor  (2)

Spesifik örnekleri belirten McCallum, askeri uçaklar hakkında teknik bilgi edinmek isteyen Çinli istihbarat çalışanları için paravan bir şirket tarafından iş teklif edilen bir İngiliz havacılık uzmanına atıfta bulundu. Başka bir mühendislik firması, teknolojisinin çalındığını ve anlaşmanın iptal edildiğini görmeden önce bir Çinli şirketle anlaşma yapmaya çok yaklaşmıştı. Ayrıca yaşanan bu olayın, şirketi iflasa zorladığı belirtildi.

Çin sözcüsü bu iftiraları yalanladı

Çin'in Washington büyükelçiliği sözcüsü Liu Pengyu, Associated Press'e yaptığı açıklamada, "Hükümetin her türlü siber saldırıya şiddetle karşı çıktığını ve bunlarla mücadele ettiğini" ve "asla onları teşvik etmeyeceğini, desteklemeyeceğini veya göz yummayacağını" söyleyerek iddiaları reddetti. Çin hükümeti, diğer ülkelerin işlerine karışmadığını, ancak siber saldırılara karşı da kendini savunacağını iddia etti.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz