Bu yeni teknoloji, 'milyonlarca tüketicinin sorunlarını çözmesine' yardımcı olma umuduyla Joshua Browder tarafından yaratıldı. Ayrıca, DoNotPay adı verilen robota "Dünyanın ilk robot avukatı" lakabı takılması pek de çok zaman almadı. Chicago merkezli hukuk şirketi Edelson, dünyanın ilk robot avukatı olarak tanınan robota dava açtı.

Yapay zeka destekli teknolojinin kurucusu Joshua Browder, o zamandan beri gelen tepkilerin ve bu tür iddiaların "hiçbir değeri olmadığını" söyledi.

Twitter'da reklam veren Browder avukat robotunu şu açıklamalarla tanıttı: "DoNotPay, robot çağrıları 1.500 dolara dava etmek 'tek tıklamayla davalar' oluşturmak için GPT-4'ü kullanmaya çalışıyor."

DoNotPay'in resmi web sitesi, sistemin "şirketlerle savaşacağını, bürokrasiyi yeneceğini ve bir düğmeye basarak herkesi dava edeceğini" iddia ederek bunu bu sözlerini yineliyor. Ancak o zamandan beri dava edilen robot, avukatın ta kendisi oldu.

Snapchat'ten kafa karışıklığına neden olan yapay zeka filtrelerine yeni çözüm! Snapchat'ten kafa karışıklığına neden olan yapay zeka filtrelerine yeni çözüm!

Browder, DoNotPay'e geçen hafta açıldığına dai haberini Twitter'da paylaştı.

Şu gönderiyi paylaştı: "Kötü haber! Amerika'nın en zengin toplu dava avukatı Jay Edelson, Kaliforniya'daki girişimim DoNotPay'e dava açıyor.

robot -2

Browder, "Milyarlarca şirketi dava eden Bay Edelson, 'yetkisiz hukuk uygulaması' nedeniyle bize saldırıyor ve herhangi bir yapay zeka ürününü sona erdiren bir mahkeme kararı istiyor" dedi.

Kaliforniya Eyaleti Yüksek Mahkemesi tarafından San Francisco İlçesi için yayınlanan dosyaya göre, Edelson hukuk firması teknolojinin 'yasa dışı' olduğunu ve DoNotPay şirketinin 'standartların altında' yasal belgelere sahip olduğunu iddia etti.

Şikayetçi, "Müşterileri için ne yazık ki DoNotPay aslında bir robot, bir avukat veya bir hukuk firması olmadığını" söyledi.

"DoNotPay'in hukuk diploması yok, herhangi bir yargı alanında yasaklı değil ve herhangi bir avukat tarafından denetlenmiyor."

Bir takip tweet'inde Browder, Edelson tarafından öne sürülen bu tür iddiaların "hiçbir değeri olmadığını" söyleyerek yanıt verdi.

Müşterilerin araması için kişisel telefon numarasını ekleyerek,"Biz bir girişimiz ve her şey olur. Dolayısıyla, DoNotPay ile ilgili herhangi bir müşteri hizmeti sorununuz varsa ve bunları destek yoluyla çözemezseniz," diye yazdı.

Editör: Enes Sapmaz