Dünya nüfusu her geçen gün artmaya devam ediyor. The Wall Street Jorunal'da yayınlanan bir raporda, şu anda dünyada 7.7 milyar insan yaşadığı ve bu sayının en fazla kaça çıkabileceği konusunda önemli bilgiler yayınlandı. 

Avusturya Demografi ve Küresel İnsan Sermayesi Merkezi'nden bilim insanları, Dünya'nın nüfusunun en fazla kaça çıkabileceği konusunda araştırmalarının sonucunu yayınladı. Uzmanlara göre, 2070'li yıllarda Dünya nüfusu 9.67 milyar ile zirveye ulaşacak. Hemen ardından ise gezegenin nüfusunun azalmaya başlayacağı yönünde tahminler ortaya koyuldu. 

Daha önce yapılan benzer bir araştırmada, BM Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı, 2080'lerde Dünya nüfusunun 10.4 milyar olacağı şeklindeydi. Bu araştırmaya göre 2100 yılına kadar dünya nüfusu 10.4 milyar seviyesinde kalacak ve ancak o zaman azalmaya başlayacaktı. Yeni yapılan araştırmaya göre ise tahminler daha farklı.

Population-data-1280x720-1

Türkiye'nin havadaki gölgesi olacak: Yeni Türk İHA'sı KARGI Türkiye'nin havadaki gölgesi olacak: Yeni Türk İHA'sı KARGI

Dünya nüfusu 10 milyara çıkmayacak

Avusturya Demografi Merkezi direktörü Wolfgang Lutz, araştırmayla ilgil iThe Wall Street Journal'a  "BM, her ülke için tarihsel eğilimleri kullanarak nüfusu hesaplıyor. Modellerinde resmi olarak yer almayan önemli faktörler, eğitim düzeyi ve sağlık hizmetlerinin kalitesidir." ifadelerini kullandı. Bu bağlamda, bahsi geçen faktörlerin hesaba katılması ile Afrika ve Asya'daki nüfus artış oranlarının BM'nin öngördüğünden daha düşük olacağı sonucu ortaya çıkyıor.

Araştırmaya göre, dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'deki nüfus artışında da büyük bir düşüş bekleniyor. Eğer doğum oranı kadın başına 1.5 çocuğun altına düşerse, muhtemelen bu seviyede kalacağı öne sürülmekte.

Editör: Burak Karahan