Google, 3. taraf çerezleri engellemeye başladı! Google, 3. taraf çerezleri engellemeye başladı!

Dünyanın en çok kullanılan sesli sohbet platformu Discord, kullanıcılarını oldukça şüphe içerisinde bırakan yeni gizlilik politikasını paylaştı. Bu gizlilik sözleşmesinde yer alan bir maddede, ‘Discord görüntülü aramaların, sesli aramaların veya kanalların içeriğini depoladığı takdirde kullanıcıları önceden uyaracak’ söylemi, kullanıcılarda bazı soru işaretlerine neden oldu.

Bir Discord sözcüsü ise bu konu hakkında ortaya çıkan iddialara yönelik açıklama yaptı ve video ve ses kayıtlarının saklanması veya kaydedilmesi politikalarında herhangi bir değişiklik olmadığını ifade etti. Ayrıca sözcü, sadece gizlilik politikasının dilinde bir düzeltme yaptıklarını belirtti.

egs-discord-discord-s1-2560x1440-51474ee7abe3_2560x1440-e14a2b58e93768f0abc47dbf62a4ee86

Bunun yanı sıra yeni gizlilik politikasının geniş kapsamlı olduğunu söyleyen Discord sözcüsü, bu açık maddeler karşısında yanlış anlaşılabileceklerinin farkına vardıklarını belirtti. Endişeler karşısında Discord'un ayrıca detaylı bir metin açıklaması yapıcaklarının da altı çizildi.

Ancak tüm bu söylemlere ve kendini açıklamaya çalışan Discord yetkililerine rağmen Discord kullanıcıları arasında bazı soru işaretleri olmaya devam ediyor.

Yapılan açıklamaya rağmen Discord kullanıcıları pek de rahatlamış görünmüyor. Reddit gibi forumlar üzerinden büyük bir güvenlik sorununun kapıda olduğunu dile getiren kullanıcılar, inceleme yapılması konusunda gerekli eylemlerin alınmasını istedi. Belirtmek gerekir ki, şirket daha önce Avrupa Birliği'ndeki gizlilik ihlalleri nedeniyle 800.000 Euro'luk bir para cezasına çarptırılmıştı.

Editör: Enes Sapmaz